Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Pasenie koníkov

    , Autor: Mia1826

    Dobrý deň pani doktorka
    Môj synček ma 4 mesiace a 20 dni .
    Problém je v tom , že nevydrží v polohe na brušku viac ako 5 minút. Potom položí hlávku na podložku .
    Pretáča sa sám na jednu na stranu na druhu zatiaľ neskúšal nevšimla som si . Sám sa už dvíha do sedu. Hlávku pevne drží.
    Len ma znepokojuje, že nechce byt dlhšie na tom brušku .
    Inak je zdravý , prospieva ma 73 cm a 9 kg jw to veľký chlap.
    Mala by som vyhľadať odborníka alebo to je v tomto veku normálne a časom si zvykne na tu polohu ?

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    V polohe na brušku by už mal vydržať dlhšie. Píšete, že sa sám dvíha do sedu. Nepíšete však akým spôsobom. Mal by si totiž najskôr sadať do tzv.šikmého sedu a to sa väčšinou objavuje až okolo 7 mesiaca. Takže predpokladám, že sa skôr vyťahuje priamo z ľahu. Odporúčam vyšetrenie u fyzioterapeuta, ktorý má certifikát na Vojtovu metódu. Ten si Vášho synčeka vyšetrí a zhodnotí jeho psychomotorický vývoj a odporučí Vám ako ďalej postupovať. Určite by som nečakala kým si zvykne na polohu. Ak sú totiž napr.oslabené chrbtové svaly tak ten následný vývoj už nebude správny a bude sa to nabalovať. V 5 mesiacoch sa dá cvičením veľmi veľa upraviť.

    Držím palce. Pekný deň