Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • ,,PLANK,, po sekcií

    , Autor: Ivka&Janík

    Dobrý deň. Môžem cvičiť plank a brušáky ak som po 3 cisárskom reze?
    Prvý bol v r.2015
    Druhý bol v r.2016
    Tretí bol 31.10.2022 čiže k dnešnému dňu cca 2 a pol mesiaca
    Ďakujem pekne

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Všeobecne po pôrode, či už po spontánnom alebo cisárskom, je dôležité začať postupne a hlavne opatrne cvičiť. V tehotenstve a po pôrode nastávajú obrovské zmeny v tele. Začína sa správnym nastavením tela, správnym dýchaním a zaktivovaním celej brušnej steny. Tzv.brušáky nie sú vôbec dobrým cvikom, ani pred ani po pôrode. Pri ich cvičení sa aktivuje len povrchový brušný sval. Spodné brucho, ktoré tvorí tzv.svalový korzet sa pri nich neaktivuje vôbec. Plank je síce dobrý cvik, ale veľmi náročný na prevedenie, a takto skoro po pôrode to neudržíte tými správnymi svalmi. Môžete si preťažit chrbát. Odporúčam konzultáciu s fyzioterapeutom, ktorý vyšetrí v akom stave je váš svalový korzet a odporučí, ktoré cviky sú pre vás na začiatok vhodné. A čo je najdôležitejšie po cisárskom reze je ešte pred tým ako začnete cvičiť ošetriť a uvolňovať jazvu. O to viac ak už boli 3 sekcie! Všetko vám ukáže fyzioterapeut.

    Pekný deň