Poradňa fyzioterapeuta

Poradňa fyzioterapeuta
184 otázok

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa fyzioterapeuta
 • Popôrodný pás a jeho účinky

  , Autor: Karinn

  Dobrý deň prajem, chcela by som sa informovať aký máte názor na popôrodný sťahovací pás.. Na internete čítam protikladné názory a už som zmätená, či si zaobstarať taký pás alebo nie. Veľa žien tvrdí že im to pomáha po pôrode majú krajšie brušká vďaka tomu a vraj pomáha aj s diastázou a rýchlejšie sa im “stiahne” bruško..inde čítam, že svaly ešte viac “ochabnú” a nemali by to ženy nosiť lebo si len viac ublížia.. Aký máte prosím Vás názor?

  Ďakujem pekne za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň.

  Popôrodný pás je dobrá pomôcka v období, keď po pôrode je ešte neaktívna brušná stena (je oslabená po tehotenstve). Ide ale o pasívnu rehabilitačnú pomôcku. To znamená, že nevyrieši sama neaktívne bruško. Pri nasadení pásu (napr.na pol hodinku) by ste si mali uvedomovať ako dýchate. Tým spájate cvičenie s oporou, ktorú ešte telo nemá. Môžete to využiť napr.pri kočíkovaní. Neodporúčam pás nosiť nonstop. Správne dýchanie do bránice je kľúčové pre správne zaktivovanie brušnej steny a celého svalového korzetu. Odporúčam navštíviť fyzioterapeuta, ktorý vás to naučí. Ak ste po cisárskom reze, tak pás sa môže začať používať až po zhojení jazvy - nielen vonkajšej ale aj vnútornej na maternici - odporúčam najskôr po kontrole u gynekológa po šestonedelí.
  Postupne časom keď sa naučíte ako funguje brušne svalstvo a celý svalový korzet (bránica, panvové dno) už nebudete potrebovať pás.
  Pekný deň