Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • skolka

    Dobry den pani doktorka,
    mam synceka - v aprili bude mat dva roky - zapisala som ho od septembra so skolky ale mam velke obavy, ako ho na nu pripravit,je velmi na mna naviazany. Pred mesiacom som musela ist na dva dni do nemocnice, maly zostal s tatinom - cez den bolo vsetko OK, ale obe noci preplakal. Syncek je sikovny, vnimavy, cely den sa mu nezastavi pusinka, vsetko opakuje a na vsetko je zvedavy. Pri zapise sa z deti tesil, ale nepohol sa odomna, az si ho pani ucitelka odviedla, potom sa hral so skladackami, ale stale po mne pokukoval, ci som mu neutiekla. Neviem, ako ho od seba ,,oducit,, ked zaspava musi sa ma drzat, casto sa v noci budi, znovu zaspi az ma chyti za ruku. Ja som tiez dost citliva, asi budem plakat viac nez maly. Prosim vas o radu - ako toto nove obdobie zvladnut. Dakujem.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Pripraviť ho na to môžete len čiastočne - chodením medzi deti, prechádzkami alebo hrami so škôlkármi na dvore MŠ a podobne. Avšak vo všetkých tých situáciách budete s ním, takže skúsenosť s odlúčením od vás oboch, maminy aj tatina bude mať až vtedy, keď bude tam.
    Možné je aj postupné zaúčanie, po jednej hodine alebo dvoch a keď si zvykne, pridať mu ďalšiu hodinu navyše medzi deťmi v škôlke.
    Je ale možné, že to bude ešte príliš skoro, aby chodil do škôlky a v zdraví prežil odlúčenie, keďže je na vás naviazaný (čo je v tomto veku celkom prirodzené a primerané). Skúste mať vymyslené aj nejakú náhradné riešenie, keby mal veľké alebo dlhodobé ťažkosti adaptovať sa na škôlku.