Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • škôlkar

    Dobrý deň,
    mám problém so svojim 5 ročným synom a už neviem ako by som to riešila.Pred rokom sme sa presťahovali a od septembra začal navštevovať materskú školu. Čo sa týka povahy chlapca, ide o veľmi živé a aktívne dieťa, je ťažké ho zaujať a udržať pri jednej činnosti dlhšiu dobu, má rád ostatné deti a ich pozornosť. A, ešte, na svoj vek je fyzicky vyspelejší ako ostatní rovesníci. S týmto všetkým som doteraz bojovala sama, ale odkedy navštevuje MŠ, začínajú sa sťažnosti zo strany učiteliek. Ide hlavne o to, že syn má v tendencii sa predvádzať ostatným deťom(napr.opičky pri obede, ukážky "bojového umenia" , pred spaním musí byť izolovaný od ostatných detí, aby nevyrušoval a pod.), chce byť stredobodom pozornosti a nereaguje na napomínanie učiteliek. Keď sa dostane s ostatnými "bojovníkmi" do konfliktu(aj keď nie vždy jeho vinou), väčšinou "vyhráva", je totiž o hlavu väčší a silnejší. Takže už začínam čeliť aj sťažnostiam iných rodičov. Pani učiteľka ma upozornila na to, že aj keď si s ním niekedy nevedia dať rady, nie je podla nej hyperaktívny, alebo že návšteva psychológa je neopodstatnená. A keď mu doma dohováram a snažím sa to s ním riešiť, a aj keď mi sľúbi, že bude v škôlke poslúchať, nie je to tak. Bojím sa čo príde, keď bude chodiť do školy.
    Ak mi s týmto mojim problémom viete poradiť, budem Vám veľmi vďačná.
    Mirka

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Niekedy sa chlapci potrebujú naučiť resp. učiť zaobchádzať so svojou silou. V tom im môže pomôcť všeličo - dobrý chlap, ktorý sa im venuje a vie si ich prirodzene získať, dobrý tréner, ktorý vedie chlapcov aj k určitým vzťahovým pravidlám atď. Hľadajte, čo také v okolí máte, či tam je nejaký rybár, ktorý vedie detský rybársky krúžok alebo telocvikár, ktorý hráva s prvostupniarmi basketbal alebo floorball, tréner aikida, futbalu... Alebo máte tatina, ktorý by vedel syna viac zaujať nejakou spoločnou činnosťou, pri ktorej by ho mohol viesť aj pri používaní telesnej sily vo vzťahu k druhým ľuďom.