Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • otázka

    Dobrý deň,
    Mám 6 ročného syna, máva časté problémy s bruškom. Niekedy ho preženie , niekedy zvracia. Chodíme do gastroentrolog. amb., robili mu aj biopsiu čreva, nakoľko ja mám celiakiu. Jemu sa zatiaľ nepotvrdila. Keď chodil do škôlky mal obdobie, keď sa ráno roztriasol a prehnalo ho alebo vraca. Teraz sa mi stalo, že keď mal ísť sám spať do svojej izby, roztriasli sa mu kolená a zvracal. Chcela by som Vás poprosiť o radu ako mám ďalej postupovať a čo robiť. Ďakujem

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Je to pravdepodobne založené na emocionálnej záťaži. Znamená to, že situácie, pri ktorých zvracia alebo ho preženie, sú pre neho emocionálne náročné a potrebuje pri nich pomoc či podporu alebo ešte nie je pripravený ich úplne hladko zvládnuť.
    Ak teda má ísť spať do svojej izby sám, možno by mu pomohlo, keby mal otvorené dvere, svetlo na chodbe, keby ste mu prečítali nejakú rozprávku pred spaním... alebo keby si mohol vybrať, či bude spať s vami alebo sám... :))) Skúste spolu s ním hľadať, čo by ho podporilo, čo by potreboval, č by mu uľahčilo situáciu.