Poradňa detského psychológa

1,435 otázok

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • zaostale dieta

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať na moju dcéru. Koncom apríla bude mať štyri roky, chodí druhým rokom do materskej školy. Učiteľky sa zhodli na tom, že zaostáva za ostatnými deťmi, ktoré sú ale od nej staršie. Moja Ema síce hovorí všetko, ale je jej zle rozumieť, napríklad nevie vysloviť dve spoluhlásky za sebou v jednom slove, napríklad namiesto tma povie ma a podobne. A napriek mojej snahe ju neviem naučiť ani farby. Myslíte, že by som s ňou mala ísť k logopédovi alebo k psychológovi? Je naozaj zaostalá?

  Odpovedá:

  Dieťa až pred nástupom do školy má mať okrem iného čistú reč a má poznať farby. Vaše dieťa bude mať štyri roky, teda od nástupu do školy ho delia ešte viac ako dva roky, čo je veľmi veľa z hľadiska vývinu. Deti sa veľmi intenzívne menia a učia sa veľa rôznych vecí, ktoré si bežne ani neuvedomujeme.

  Štvorročné dieťa by mohlo vedieť nakresliť človeka vo forme tzv. hlavonožca, teda akýsi zemiak s nejakými končatinami paličkovitého typu, niečím ako očami a ústami; mohlo by sa vedieť naučiť veršíky, bežné detské pesničky; mohlo by vedieť rozprávať vo vetách, aj keď ešte bez čistej výslovnosti a má nárok aj na nejaké gramatické nepresnosti atď. To sú len niektoré z kritérií.

  Pre mňa je otázkou, na základe čoho všetkého si učiteľky v škôlke myslia, že vaše dieťa zaostáva? A druhá otázka je, či zaostáva za deťmi v skupine, do ktorej chodí, ale spĺňa vývinové normy pre svoju vekovú kategóriu alebo nie. To sa najlepšie dozviete pri podrobnom vyšetrení u psychológa alebo aj u dobrého pediatra, ktorý tiež vie posúdiť základné schopnosti, ktoré má dieťa v určitom veku zvládať.

  Na základe nečistej reči a nerozpoznávania farieb vo veku štyroch rokov sa nedá usudzovať na zaostalosť. Ak sa chcete ubezpečiť, že vaše dieťa sa vyvíja primerane, konzultujte to najskôr so svojou detskou lekárkou, ak jej dostatočne dôverujete. Prípadne sa objednajte na logopedické a psychologické vyšetrenie, aby posúdili vývin reči a celkový psychomotorický vývin dieťaťa a prípadne vám ponúkli cvičenia na podporu a rozvoj menej rozvinutých schopností.