Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Gastro

    Dobrý deň,

    Dcéra (5 rokov) má pravdepodobne celiakiu, mala by ísť na ,,hadicu”. Gastroenterologička jej odporúčala bez narkózy len s ,,rajským plynom”. Nemáte prosím skúsenosti ako to take malé deti zvládajú? Mám trvať na celkovej anestéze (aj keď tá na tiež riziká). Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Dnes už je väčšina detí diagnostikovaných bez potreby gastrofibroskopie. Ak má vysoké protilátky proti transglutamináze, pozitívnu genetiku a taktiež pozitívne protilátky proti endomýziu, má už diagnózu a nemusí ísť na GFS. Ak niečo z menovaného chýba, tak, áno, potrebuje GFS. Našťasie už majú deti teraz väčšinou dobrú prírpavu a tolerujú toto vyšetrenie vcelku dobre. S pozdravom doki Katka