Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Fraxiparin a methergin

    Dobrý deň som po sekcii osem dní na piaty deň som sa rozkrvacala stratila som 1 liter krvi bola som prevezená záchranákou operovana a hospitalizovana a dostávala transfúzie a antibiotiká odsavala som ale mlieko som vylievala lebo bolo plné antibiotik a liekov včera ma pustili. Mala je 8 dňový novorodenec a zatiaľ je na umelom mlieku Nutrilon lenže má tvrdú stolicu a bolieva ju bruško. Ja mám mlieka až až. Ako vravím včera ma pustili už nemám žiadne lieky iba na večer Paralen od bolesti/každý deň fraxiparin/ a každý druhý deň methergin na stiahnutie maternice. Chcem vedieť či už jej môžem dať svoje mliečko s týmito spomínanými liekmi? Odsavam takze viem aj nejaký časový rozostup dodržať len by som chcela vedieť
    1.či jej môžem rovno vysadiť umelé a nasadiť svoje?
    2. Aký časový rozostup musím mať medzi liekmi aby mliečko bolo ok?
    3. Či môžem kombinovať umelé s mojím?
    Ďakujem za odpovede

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Fraxiparine a Paralen sú s dojčením neškodné. Zdá sa, že po methergine by ste 12 hodín nemala dojčiť, resp. vylievať mlieko. Takže ten každý druhý deň, keď si ho nedávate, môžete, dávať Vaše mliečko a dojčiť a v tie dni, keď užijete methergin, minimálne 12 hodín od užitia, nepodávať to mlieko. Umelé mliečko určite môžete kombinovť s tým Vašim. A potom, keď už prestanete užívať methergin, už môžete dávať len čisto Vaše, ak ho bude dostatok - čo vyzerá, že bude, podľa toho, čo píšete. Držím palce, nech ste skoro v poriadku. S pozdravom doki Katka