Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Vracanie po podani zltku

    Dobry den, prosim vas o radu, dcera ma zavedeni zltok v 8. mesiaci. Zavedenie prebehlo bez reakcie, avsak 2-3 tyzdne po zavedeni som jej podala zeleninovy prikrm s 1/4 zltka, dcerka po 2 hodinach vsetko vyvracal. Dnes, asi 2 mesiace od posledneho zvracanie som jej podala zltok opat, zase vracala. Skusala som minuly tyzden podat piskotu, to bolo v poriadku, bez zvracania. Co robit? pockat do roka a zaviest opat? V com moze byt problem ked zavedenie tolerovala bez reakcie? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Neviem, koľko toho žĺtka dostala, keď ste jej ho dala prvý krát. Treba si uvedomiť, že žĺtok je čistý tuk. A pre niektoré deti, je to jednoducho ťažko stráviteľné. Treba dať prestávku a nabudúce skúsiť znova. No nie viac ako tú 1/4ku. Ak Vám to stoleruje, dáte opakovane takéto množsvto. A potom s odstupom času, dáte viac a odsledujete, či to stoleruje, či nie. Jednoducho pomaly postupne to treba navýšiť. A v pečenej forme sa žĺtok toleruje lepšie ako varené (preto tú piškótu stolerovala). Druhá vec však je, že piškóty nie sú pre deti do roka vhodné, lebo obsahujú cukor a celé vajíčko - takže aj bielko (bielko by mali deti dostávať veľmi postupne a pomaly vrámci imuno okna, keďže je to silný alergén). S pozdravom doki Katka