Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Kašeľ

    Dobrý večer, chcela by som sa spýtať syn (4 roky) už asi dva týždne kašle väčšinou ráno po prebudení alebo cez deň keď zaspí a zobudí sa tak kašle, niekedy len pár sekúnd a inokedy aj 10 minút v kuse možno aj viac, niekedy zakašle aj počas smkechu. Po chorobe nie je, naposledy bol Chorý asi tak v januári alebo vo februári. Žiadny sirup od kašlu som nedávala ani nič. Iné ťažkosti nemá, pekne papá, pije vodu a nemal ani teplotu. Nevšimla som si na nom žiadne zmeny. Syn nerozpráva, podozrenie na PAS, zatiaľ nepotvrdené na 100%. Môže ísť o nejakú alergiu? Alebo poprípade niečo iné? Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Ak je to väčšinou po vertikalizáií - postaví sa z ľahu po zobudení - tak je to s najväčšou pravdepodobnosťou sopeľ, ktorý postavením sa stečie gravitáciou do nosohltana a dráždi na kašeľ. Vykašle to (čo sa nazbieralo počas spánku) a je v pohode. Za mňa na najvýš pred spaním prelach morskou vodou a vyfúkať nos, ale v podstate nemusíte ani to. Len, keď sa ráno zobudí a rozkašle, tak vtedy preplach morskou vodou a riadne vyfúkať. To je všetko. Môže to byť tým, že je tak sucho a teplo. Pri alergii, si myslím, že by soplil aj počas dňa (nielen ráno a po poobednom spánku). S pozdravom doki Katka