Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Montelukast

    Dobrý deň. Moja dcéra 4 a pol ročná, mesiac brala montelukast 4mg, spirabel + ecobec, na odporúčanie pľúcne ho lekára, ako prevencia astmy, mávala piskoty vrzgoty, od októbra chorá neustále, alerg. testy negatívne. Zo serologie zistili RSV vírus, brala aj inomed. Minul sa nám však montelukast a už na druhý deň znova ma piskoty od obeda a suchý kašeľ. Plucny je na dovolenke pediater nevie predpísať vraj. Môžem jej dat pol spiromon10mg tbl? Alebo radšej nie. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! V princípe môžte, kým sa Vám podarí zohnať ten jej 4mg montelukast. Pediater Vám to určite môže predpísať na vlastnú úhradu. Ja som opakovane predpisovala antileukotriény (montelukast a iné) pacientom. Len teda vždy upozorním, že to bude pacient musieť celé hradiť, keďže tam je indikačné obmedzenie. Takže, z môjho pohľadu, áno, dajte, čo máte doma, samozrejme treba pridať aj ihalácie Ecobec-om, kým sa jej polepší. A snažiť sa buď zohnať ten montelukast 4mg cestou pediatra alebo počkať na pľúciara. S pozdravom doki Katka