• Heparangína, herpes

    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať dve otázky.
    1. môže mať heparangína vplyv na tehotenstvo v v I. trimestri?
    2. ak by bol zápal nosohltana spôsobený vírusom herpes simplex, môže to uškodiť plodu? Ďakujem

    Dobrý deň,
    iba pre upresnenie herpangína je spôsobená iným typom vírusu ako bežný herpes simplex.
    Herpes simplex môže napadnúť plod ak sa žena počas tehotnosti nakazí prvý krát a vírus sa jej dostane do krvného obehu.
    Herpangínu spôsobujú coxackie vírusy, ktoré tiež môžu napadnúť plod a spôsobiť potrat alebo rastové zaostávanie. Riziko je však veľmi malé.