Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,233 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Hrozba predčasného pôrodu

  , Autor: Sabi123

  Dobry deň, aktuálne som v 33 týždni, na poradni mi lekár zistil skrátený krčok na 2cm (iba pohmatom, meranie nie), doteraz bolo všetko v poriadku, bez komplikácií a problémov, je to prvé tehotenstvo. Mám 30r, netrpím nadváhou, neužívam žiadne lieky, hýbem sa aktívne aj počas tehotenstva. Lekar mi predpísal progestanelle 100mg, mám obmedziť fyzickú aktivitu “aby nebol predčasný pôrod”.
  Som z tejto situácie trochu zmätená aj znepokojená, je tento postup v poriadku? Hrozí v takejto situácii predčasný pôrod? Akým spôsobom by som mala obmedziť fyzickú aktivitu? Keď som dlhšie bez pohybu, mám bolesti krížov, neviem si to predstaviť (som zvyknutá plávať, behať, cvičiť)
  V poslednom rade mám obavy, či tento liek nemôže negatívne ovplyvniť spôsob akým sa telo chystá na pôrod…
  Dakujem vam za odpoved a prajem pekný deň :-)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to nezmysel. Pokiaľ nemeral krčok ultrazvukom a ten nebol výrazne skrátený, tak máte riziko predčasného pôrodu rovnaké ako ostatné tehotné. Netreba nič špeciálne robiť, 2 cm krčok pohmatom je úplne normálny nález.

Podobné otázky

 • 31 tt- otvorenie na 2 cm

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  chcem sa Vas spytat - moj nalez je branka volna, otvorena na 2 cm, plodovy vak blan hmatatelny. Som 30+5, a pre tento nalez som bola hospitalizovana.
  Ide o moju druhu graviditu, v prvej som sa v tomto stadiu zacala otvarat tiez, ale nie az na 2 cm, nakoniec sme pockali az do terminu, aj ked v kludovom rezime.

  Chcem sa spytat ake mate skusenosti pri takychto alebo podobnych nalezoch druho resp. viacrodiciek, ci ten nalez znamena nieco trochu ine ako u prvorodicky, ci je menej alebo naopak viac zavazny, ci je hrozba predcasneho porodu velka, alebo nastastie velmi nie.
  Dakujem za odpoved, pekny den !

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tento Váš nález je dosť pokročilý a riziko predčasného porodu je pomerne veľké, aj keď nepíšete dĺžku hrdla. Hrozí predčasný odtok plodovej vody, ale riziko sa spočítať nedá, je aj šanca, že tehotnosť donosíte.