• Posunutá ovulácia

    Dobrý deň, pán profesor. Ak teda ultrazvuk/prípadne viac robených ultrazvukov ukáže, že embryo o týžden menšie ako podľa PM, mal by lekár brať do úvahy termín pôrodu podľa sona. Keď má pacientka ajnepravidelný, resp dlhší cyklus, napr. 33-42, znamená to, že k ovulácii došlo neskôr ako na 14 DC? Že otehotnela o týždeň neskôr? Ďakujem.

    Dobrý deň,
    áno vždy je potrebné brať termín pôrodu podľa sona, voľakedy sa hovorilo, že iba vtedy ak je rozdiel viac ako 7 dní, teraz sa už proste berie termín podľa prvého ultrazvuku do 13. týždňa, lebo to je najpresnejší termín. Je to práve dané aj tým, že niekto môže mať neskôr ovuláciu. Alebo už krvácal v tehotnosti, alebo považoval ovulačné krvácanie za menštruáciu.