• Dojčenie s hpv

    Dobrý deň,

    pán doktor chcem sa Vás spýtať pred 2 rokmi mi prišli výsledky, že mám rizikové formy hpv vírusu. Dala som sa zaočkovať aby sa znížilo riziko vzniku rakoviny. Znova mi vyšli rizikové formy hpv pred 4 mesiacmi. Chcem sa Vás teda spýtať, či môžem dojčiť svoje dieťa, keď som aj zaočkovaná.

    Ďakujem

    Dobrý deň,
    pri pozitívnom náleze už očkovanie nechráni pred rakovinou ani pred infekciou, pretože vírus už máte v bunkách. Očkovanie bráni pred prestupom vírusu do buniek. Dojčiť samozrejme môžete, pretože vírus necirkuluje v krvi ale je umiestnený v bunkách krčku maternice, odtiaľ sa do mlieka nedostane.