• Biopsia

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je vhodné robiť biopsiu v 25.tt. Mám pretrvávajúci nález L-SIL z OC+ HPV. Výsledky z kolposkopie na spodnej pere v rozsahu č.4-7 cif. Prítomná rozsiahlejšia lézia, nepravid.tvaru kontaktne krvácajúca. TZ II + známky HPV, výraznejšia acetopozitivita, na č. 11 prítomná metaplázia 5mm
    Č.2-3 povrchová lézia acetonnegatívna, iódpozitívna
    Keďže som mala problémy aj predtým s krvácaním beriem utrogestan . Je prosím vhodné zasahovať do krčka? Môže biopsia spôsobiť nejaké riziko v tehotenstve? Alebo na základe výsledkov to môže počkať až po pôrode?
    Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    biopsia z krčku v tehotnosti sa odporúča iba vtedy, ak kolposkopický nález nemôže na 100% vylúčiť invazívny nález. Pri L-SIL z cytológie riziko pokročilejšieho ochorenia je pomerne malé, ale lekár, ktorý previedol kolposkopiu musí zhodnotiť riziká a prínosy odberu. Samotný odber vzorky neznamená pre tehotenstvo riziká.
    Ešte raz zopakujem, kolposkopický nález u tehotnej by mal určite zhodnotiť špecialista v kolposkopii s praktickými skúsenosťami, biopsia by sa mala robiť iba ak sú známky pokročilejšieho ochorenia. U nás máme na klinike lekárku, ktorá ako jediná má certifikát z kolposkopie udelený anglickou královskou spoločnosťou gynekológov, takže tieto indikácie u nás robí vysoko špecializovaná kolegyňa.