Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Spinenie

  , Autor: Elena3567

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa opýtať v sobotu (22.7) som bola na pohotovosti kvôli spineniu som momentálne v 22+4tt. Všetko bolo v poriadku, nedali mi ani žiadne lieky, beriem len magnezium. Na morfologickom ultrazvuku v 21tt mi bolo zistené, že mám nízko položenú placentu, ktorá sa ale vraj časom zvykne posunúť vyššie. Chcem sa opýtať je možné, že od soboty ešte pretrváva to spinenie? Už je to len mierne, nezhoršuje sa to.
  Ďakujem veľmi pekne za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takéto špinenie môže mať pôvod v krčku, pri tehotenskom presiaknutí sú cievy zraniteľné a môžu prasknúť a slabo zakrvácať, alebo naozaj krvácate z okraja placenty. Nič sa proti tomu nedá robiť, iba to sledovať, ako sa situácia vyvinie. Dávajú sa občas symptomatické lieky proti krváaniu (napríklad Dycinone), ale je to iba naplnená chuť liečiť, tieto látky určite nepomáhajú situáciu vyriešiť kauzálne. Pokiaľ nemáte krče v podbruší, alebo krvácanie nie je silnejšie, stačí počkať na ďalšiu kontrolu.

Podobné otázky

 • Hnedý výtok 25tt

  , Autor: tia_kn

  Dobrý deň.
  Včera som absolvovala vyšetrenie počas, ktorého lekár kontroloval palpacne krcok. Povedal,že je všetko v poriadku. Dnes ráno som však mala na vložke hnedý výtok. Následne som mu volala,či môže byť výtok spôsobený vcerajsou kontrolou, načo mi povedal,že nie a kázal len pridať aj ráno Progestenalle. Chcela by som sa opýtať,že či naozaj nemohlo dôjsť k poraneniu krčka? Som pomerne vystresovaná, celé tehotenstvo bojujem s hematomami. Naposledy som mala retroplacentarny v 19tt. Odvtedy bol kľud, lekár tvrdil,že hematom je preč. Tak naozaj nerozumiem,čo to teda tentokrát mohlo spôsobiť. Ďakujem krásne za odpoveď.

 • Špinenie

  , Autor: pedriiik

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa spýtať aj na Váš názor. Som v 4tt bola som na prvom usg. Zatiaľ podľa sona vyzerá byť všetko v poriadku ale stále mávam občasne špinenie niekedy je to krvavejšie inokedy slabšie. Mam nasadený duphaston už týždeň ale zatiaľ to špinenie úplne neprechádza.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  špinenie na začiatku tehotnosti je pomerne časté, signalizuje buď iba odlučoavnie okolitej sliznice, alebo hroziaci potrat. Treba počkať ako sa situácia vyvinie, pretože ak je plod nezdraví (cca. 20% tehotností) tak sa potratí a nič tomu nezabráni.

 • Špinenie a krv po vyšetrení

  , Autor: Smerka

  Dobrý deň prajem, chcela by som sa s Vami poradiť.
  Aktuálne som v 39+5tt a dnes som bola na vyšetrení u gyn. Robili mi usg vyšetrenie, ctg a aj vaginálne vyšetrenie.
  V lekárskej správe stojí: palp. cervix sakrálne, takmer spotrebovaný, hrdlo skrátene do 2,5 cm , mediosakralne/vonk.branka pre špic prsta, vnútorná bránka uzavretá PV stoja, hlavička balotuje nad vchodom
  USG: jednoplodová gráv.,Poloha pozdĺžna záhlavím,AS+ PP+,euhydramnion,Placenta-PS, PLG-II,PI 0,71 v a.umbil.v norme AC -359 mm /39+6
  CTG: v norme , Fi:10b , reaktívny typ , BFHR 126 , bez tonizácii
  Je podľa tejto správy prosím Vás naozaj všetko v poriadku?
  Moja druhá otázka: Po vaginálnom vyšetrení (dnes okolo 11:25) som si všimla krvavé flaky na vložke alebo ako keby také hnedé špinenie.. Je to prosím Vás v poriadku po vyšetrení?
  Na kontrolu mám o tyždeň môžem počkať dovtedy alebo je problém to špinenie?

  Ďakujem pekne za odpoveď.

 • Hnede spinenie

  , Autor: Betka123.

  Dobrý deň chcela by som opýtať som v 4tt tehotenstva a začalo sa mi niečo také ako hnede spinenie už to mam 6 deň dostala som tabletki duphostan ale neviem ci je to normalne a ako dlho bude trvat niečo také a ci je to v poriadku. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  normálne to hie je, určite v prvom rade by sa mala stanoviť tehotnosť v matenrici, ale v 4. týždni nebýva viditelná.
  Je potrebné myslieť aj na mimomaternicovú graviditu, pri ktorej môžete takto krvácať. Normálne to nie je a je možné že tehotenstvo sa neudrží.

 • Špinenie

  , Autor: DOM.ka

  Dobrý deň, už asi 3 dni sa mi objavuje hnedastý vytok, nemám žiadne bolesti ani nič podobné. Doktor mi potvrdil 7 tt. V dutine je prítomný GS v priemere 10mm ale EZ zatiaľ vizualizovaný nie je. Vraj je to špinenie v začiatkoch bežné. Na domov mi dal Duphaston 2x1 tbl. a kludovy režim. Kontrolu mam až o 2 týždne. Len mam trošku obavy, či to nie je niečo vážnejšie. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  môže sa jedna%t aj o zamlknutý potrat, je to pomerne častá diagnóza, uvidíte o 14 dní, čo sa nájde na ultrazvuku. Viac sa nedá urobiť a s kľudovým režimom to nepreháňajte, ten na to nemá vplyv, žite taký normálnejší život bez vyššej námahy.