Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,944 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Krčok

  , Autor: simik1903

  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď na otázku:
  https://mamaaja.sk/poradne/archiv-poradne-gynekologa-mudr-z/tehotenstvo-a-dojcenie/otazka-64795
  A to vaginálne vyšetrenie je nejake špeciálne? Lebo mne môj doktor povedal, že on krčky nemeria. Samozrejme, že sondu má, tak nerozumiem, či je to nejak spoplatnené, ale jednoducho mi odmieta odmerať krčok. Neviem, ako to riešiť. Pohotovosť nechcem zneužívať, iného gynekológa v okolí nemáme. Vždy sa k tomu stavia tak, že dôležité je, že sa neotváram, nič viac.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  proste niekto nepredpisuje antikoncepciu ani na menštruačné bolesti a niekto nemeria krčky, ale vidíte, poisťovňa uzatvorí zmluvu zrejme s každým. Ak máte cestu okolo Bratislavy, stavte sa u nás v Ružinove, aspoň jednu cervikometriu by ste si zaslúžili.

Podobné otázky

 • Krčok

  , Autor: Lucik...

  Dobrý večer,
  chcem sa opýtať, aktuálne som v 30tt, beriem už viac ako mesiac Utrogestan 0-0-2 tbl kvôli skracovaniu krčka, v pondelok som bola na poradni u svojej gynekologicky kde mi zistila zhoršený nalez krčka na 25mm s tým že pri tvrdnuti 19-20mm, odporučila má na hospitalizáciu kde som hneď išla a včera má po 2 dňoch prepustili s tým, že tvrdnutie brucha ktoré som mala často aj pri tom ako som mesiac doma ležala je fyziologické, napichali ma magneziami a aj naďalej mam doma brať svoj Magnerot a odporučili sledovať krčok každé 2 týždne u svojej doktorky. Mám aj ATB na opakovaný zápal močových ciest. Chcem sa ale opýtať, doktorka mi odporučila kludovy režim s liečbou ale teraz v sobotu mame svokrovu oslavu kam treba autom cestovať cca hodinu. Na oslave by som samozrejme ležala, miestami sedela ak sa bude jesť. Ide mi o to, či mi odporúčate na takúto oslavu ísť aj s tou cestou po našich rozbitých cestách kde to v aute riadne natriasa alebo radšej mam ostať doma ležať ako doteraz a neriskovať to? Na oslave bude dosť ľudí a deti, takze bude tam aj hluk a tak ako na oslave býva. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kľudový režim nepredlžuje graviditu, problém s oslavou vidím skôr v tom, že budete vzdialená od Vašej pôrodnice, ak by sa náhodou niečo stalo (zrejme sa nič nestane). Dôležité je naozaj sledovanie dynamiky dlžky krčka na rajone a utrogestan. Je možné, že po vyliečení infekcie močových ciest sa situácia ukludní.

 • Vyvolanie pôrodu

  , Autor: Majusik98

  Dobrý deň pán doktor, chcem sa Vás opýtať na názor. Momentálne som 38+2, a som otvorená na 5-6cm, ešte som doma nie som v nemocnici ale moj doktor minpovedal že to bude rýchly pôrod tým že aj bábätko bude mať do 3 kg od by mi praskla voda by som nemusela stihnúť docestovat do pôrodnice nakoľko to mám z domu cca 40min autom. Navrhol mi že ak nechcem riskovať mám sa tento týždeň zastaviť v pôrodnici na podanie infúzie aby mi tak praskla voda a mohla by som porodiť. Zvažujem že radšej aj pôjdem nakoľko mám fakt stres aby som stihla prísť do pôrodnice, nakoľko mi povedal že keď mi praskne voda je dosť možné že jemu rovno vyjde hlavička keďže už teraz mu dosť tlači nadol, len sa chcem opýtať že to mi vlastne podajú oxytocín? A cca do koľko by mi mala prasknúť voda aspoň orientačne? Že praskne pomocou oxytocínu sama alebo ocytocin bude lm aby som sa otvorila na 8-10 cm a vodu budú musieť prasknúť? Keďže hlavičkou už dosť tlači nadol že vlastne mu už akoby trčí tak vodu asi prasknúť nebudú môcť ci? A myslite že môžu nastať nejaké komplikácie? Že by pôrod mohol prebiehat dlho a podobne? Dakujem za vás názor a radu :)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  záleží na tom, či sa jedná o prvý pôrod, a či je hrdlo úplne spotrebované.
  Ak ste viacrodička, naozaj je reálny veľmi rýchly pôrod aj s tým, že nestithnete prísť do pôrodnice. Ale ak ste prvorodička, je takto rýchly pôrod málo pravdepodobný, okrem toho záleží aj na tom, či je krčok vyhladený a či je bránka poddajná.
  Osobne by som neodporúčal vyvolanie pôrodu pred 39+0.
  Ak by sa mal pôrod vyvolávať, prvé opatrenie by malo byť umelé pretrhnutie vaku blán aby Vám odtiekla plodová voda a pôrod by mohol začať aj samovoľne bez liekov.

 • Krčok

  , Autor: Johankaa7

  Dobrý deň,

  Som v 25. Týždni tehotenstva. Ako hodnotíte môj nález? Hlavne čo sa týka bránky a tuhosti krčka, nerozumiem tomu. znamená to že sa otvárajú?

  Vag. Vulva, pošva bpn, MOPI, pôr. Cesty centrovane 1,5 cm, polotuhe, pre prst vonk. vnut. Tesne pre špic
  Uterus ako grav.m. VI, normotonus, PV stoja
  Cervikometria je 30mm bez funelingu.

  Vďaka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  dobre sa bavím na zápise MOP I - je to skratka z češtiny - mikrobni obraz poševní, teda to by znamenalo, že Váš lekár Vám spravil ster na sklíčko a pozrel to pod mikroskopom. Ešte sa nájdu veľmi starí lekári so starým myslením, ktorí pozrú na sekrét na rukavici a vidia ho akoby pod mikroskopom :).
  cervikometria 30 mm je normálny nález.

 • Hrozba predčasného pôrodu

  , Autor: Sabi123

  Dobry deň, aktuálne som v 33 týždni, na poradni mi lekár zistil skrátený krčok na 2cm (iba pohmatom, meranie nie), doteraz bolo všetko v poriadku, bez komplikácií a problémov, je to prvé tehotenstvo. Mám 30r, netrpím nadváhou, neužívam žiadne lieky, hýbem sa aktívne aj počas tehotenstva. Lekar mi predpísal progestanelle 100mg, mám obmedziť fyzickú aktivitu “aby nebol predčasný pôrod”.
  Som z tejto situácie trochu zmätená aj znepokojená, je tento postup v poriadku? Hrozí v takejto situácii predčasný pôrod? Akým spôsobom by som mala obmedziť fyzickú aktivitu? Keď som dlhšie bez pohybu, mám bolesti krížov, neviem si to predstaviť (som zvyknutá plávať, behať, cvičiť)
  V poslednom rade mám obavy, či tento liek nemôže negatívne ovplyvniť spôsob akým sa telo chystá na pôrod…
  Dakujem vam za odpoved a prajem pekný deň :-)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to nezmysel. Pokiaľ nemeral krčok ultrazvukom a ten nebol výrazne skrátený, tak máte riziko predčasného pôrodu rovnaké ako ostatné tehotné. Netreba nič špeciálne robiť, 2 cm krčok pohmatom je úplne normálny nález.

 • Otázka

  , Autor: Miminkuska

  Dobrý deň pán doktor,

  ja by som sa chcela opýtať.. už cca týždeň som otvorená na 4cm, momentálne možno aj viac neviem, nemám žiadne bolesti ani kontrakcie, pociťujem len tvrdnutia brucha, ale chcela som sa opýtať či je ešte bezpečný sex v tomto štádiu pri otvorení na 4cm, alebo sa tomu už radšej vyhnúť. Momentálne som 37+1. A ešte pre istotu, myslite že by to mohlo už vyvolať pôrod? Dakujem za radu a odpoved, prajem Vám ešte pekny deň :))

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri takto pokročilom náleze si viem predstaviť, že by vaginálny pohlavný styk už mohol spustiť pôrodnú činnosť, alebo viesť k predčasnému odtoku plodovej vody. Závisí však aj na tom, nakoľko je skrátený krčok a či je napätý vak blán. Pôrod v 37+1, ak sa spustí takto prirodzene už nepredstavuje pre dieťa nejaké vážne riziko.