Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,171 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • 3d ultrazvuk

  , Autor: SimGas

  Dobrý deň p.doktor chcem sa spýtať v ktorom týždni sa robí 3D ultrazvuk. Môj gynekológ mi len v 25 TT.povedal že on si to robí sám a tí bolo všetko a už som v 32tt. A čakám kedy mi to navrhne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  3D ultrazvuk nie je odporúčané vyšetrenie, ktoré by zvýšilo záchytnosť nejakých odchýlok. Môže sa indikovať ako doplňujúce vyšetrenie, ak by sa na bežnom ultrazvuku našlo niečo na povrchu plodu (napríklad rázštep).
  3D sa v súčasnosti robí ako platené vyšetrenie pri ktorom sa rodičom predvádza plod v jeho reálnom 3D zobrazení, niekedy sa to v zahraničí nazýva aj ako "baby kino". Pretože však žiadne vyšetrenie by sa nemalo robiť, ak neprináša medicínsky osoh, napríklad v Nemecku je toto od roku 2021 zakázané, lebo nie je na 100% isté, aké presné účinky ma 3D ultrazvuk na zdravie plodu.

Podobné otázky

 • Deformácia žlčníka

  , Autor: Ef2002

  Dobrý večer, som v 20+5tt. Dnes som bola na 3D ultrazvuk, zistili že moje bábätko má zdeformovaný žlčník opýtala som sa či je to problém odpovedala mi len odpoveďou “nedá sa s tým nič spraviť” samozrejme že sa bojím… môžte mi to lepšie vysvetliť ako bude fungovat bábätko a podobne? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ospravedlňujem sa, ale o tomto som nikdy nepočul. Popisuje sa chýbanie žlčníka, vtedy to môže znamenať prítomnosť niektorých vývojových chýb alebo cystickej fibrózy, ale o deformácií som nepočul. Možno by bolo vhodné zvážiť u Vás a partnera genetické vyšetrenie na cystickú fibrózu.

 • zvysene AFP

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den,
  vysledky triple testu mam nasledovne:
  vek podla PM: 15+6
  vek podla CRL: 15+3
  MS-AFP: 73.52 kiu/l, 2.34 MoM
  riziko NTD: 1 v 120

  doktorka mi povedala ze je to v poriadku.
  mam uz jedno dieta, 3 rocneho chlapca, uplne bez komplikacii.
  citala som ze NTD je aj geneticky podmienene a vyskytuje sa na 95% u prveho dietata.
  ja nemam v priamej vetve takuto VV a toto je druhe tehotenstvo.
  znamena to ze je riziko relativne nizke alebo je tych 1/120 realnych?
  je zvysena hodnota AFP v krvi vzdy signalom ze nieco nie je v poriadku?
  v 20+0 idem na 3D ultrazvuk, moze tento na 100% skontrolovat chrbticu?

  dakujem, zuzana.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nekrytý rázštep sa dá poznať ultrazvukom a takmer na 100% vylúčiť, ale vyššie AFP v krvi ešte nemusí znamenať rázštepovú vadu, ale aj inú komplikáciu, je vhdoné tehotnosť sledovať.

 • 3D ultrazvuk - zbytočnosť, riziko?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  zaujímalo by ma, čo si myslíte o 3D ultrazvuku. Boli sme presvedčení, že chceme ísť a vidieť bábo aj týmto spôsobom, keď už nám to doba umožňuje, ale veľmi ma odradila sestrička u gynekológa, ktorá sa pohoršovala nad tým, že chcem ísť dieťa zbytočne vystavovať žiareniu a že na čo to chceme... Existuje nejaké riziko pre dieťa pri 3D alebo 4D ultrazvuku? Ďalší dôvod bol aj ten, že sme chceli vedieť pohlavie bábätka, lebo môj doktor sa v 23.týždni vyjadroval, akoby to bola rarita vedieť to v tomto štádiu identifikovať...aj keď viem, že to nie je tá najdôležitejšia informácia, predsa len nás to zaujíma :-) Tiež som niekde čítala, že na 3D ultrazvuk sa odporúča ísť do 23.týždňa, lebo že potom to už nie je tak dobre vidieť, keďže bábo má menej miesta - aký máte na to názor?
  ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ultrazvukové vyšetrenie je plne bezpečné a mne sa páčia plne informované sestričky, ktoré sa v tom takto vyznajú.
  3D a 4D ultrazvuk je bezpečný.

 • 3D

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, na vyšetrení 3D ultrazvukom, keď doktor pozeral srdiečko, tak to celé blikalo na červeno a zlto, je to v poriadku? Nezobrazovalo to nejakú vadu?Ďakujem.

 • cysty v plexus chorioideus

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, na 3D ultrazvuku v 20tt nasli bilateralne cysty v plexus chorioideus . Doktor ma upokojil, ze vsetko je v poriadku, nakolko ine vady nikde nezistil, ze do 30tt vymiznu,vraj sa nemam obavat, babatko sa narodi zdrave, vyvoj mozgu negativne neovplyvnuju.
  Aj tak by som rada pocula aj vas nazor... ked vsetky ostatne organy boli v poriadku, ziadne odchylky od normy nikde nezistil , ozaj sa nemusim obavat , a babatko sa nam narodi zdrave, bez postihnutia? ale co ak nezmiznu a budu tlacit na mozog????
  dakujem za odpoved., Laura