Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických problémov odpovedá Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň, teraz v 25. týždni tehotenstva mi zistili tehotenskú cukrovku, ako ju čo najlepšie zvládnuť? Je nejaká prevencia pred tým, aby to neskôr prerástlo do reálneho diabetu? Som skutočne zúfalá a neviem, ako to čo najlepšie riešiť, nedostala som takmer žiadne informácie..Ďakujem
Dobrý deň,
najzávažnejšou komplikáciou tehotenskej cukrovky je nadmerný rast plodu a s tým spojené komplikácie. A máte aj pravdu, až polovica žien s tehotenskou cukrovkou má zvýšené riziko neskoršieho diabetu, ale stále to nie je dôvod na zúfalstvo.
Okrem diéty je úplne najlepšou prevenciou komplikácií cukrovky pravideľný pohyb, napríklad aj chôdza, dajte si v aplikácií 10.000 krokov denne a dodržujte to. Snažte sa aj vyhnúť jednoduchým cukrom a upravte stravu podľa odporučení diabetológa.
Ešte mi napadá, že pokiaľ ste poistenkyňou Dôvery, tak poisťovňa má pre svojich klientov s diabetom, aj tehotenským, zriadené bezplatné telefonické aj online poradenstvo. Kontakty nájdete na stránke poisťovne.
Bojím sa nekontrolovaného priberania v tehotenstve
Som v treťom mesiaci tehotenstva a už som pribrala 6 kg. Bojím sa, čo bude ďalej, lebo už teraz pri výške 165 cm vážim 88 kg. Snažím sa, ale neviem si poradiť so stravou, hlavne teraz, keď som tehotná.... Čo mám robiť? Ako sa mám stravovať? Koľko by som mala pri mojej východiskovej váhe 82 kg dokopy pribrať?
Dobrý deň,
musím Vás pochváliť, že sa zaoberáte aj touto stránkou tehotnosti. V minulosti sme sa často obávali nedostatočného priberania ako známky poruchy rastu plodu, teraz sa skôr obávame nadmerného nárastu hmotnosti, pretože nadmerný nárast váhy zvyšuje riziko niektorých komplikácii, ako je tehotenská cukrovka a neskorá preeklampsia. Okrem toho deti z takýchto tehotností majú celoživotne vyššie riziko poruchy metabolizmu a obezity.
Preto sa odporúča sledovať si kalorický príjem a predovšetkým je veľmi vhodný aj pohyb. Ten sa zdá dokonca úplna základným opatrením pri prevencii tehotenskej cukrovky. Žiaľ mnoho gynekologov úplne zbytočne dáva aj zdravé tehotné na PN, čím sa zníži podstatne pohyb, k tomu si žena nestráži príjem a užíva aj niektoré vitamíny podporujúce chuť do jedla a priberanie plodu.
Je možnosť aj konzultácie výživových poradcov, napríklad
na sú Planeat (www.planeat.sk) alebo
Nutriadapt (www.nutriadapt.sk). Napríklad v Planeat majú poistenci Dôvery zľavu 25 % na ich receptáre.
Dobry den, pri ogtt mi vysla tehotenska cukrovka s hodnotami 5.2 na lacno a 8.66 2h po vypiti. Odoslali ma k diabetologovi. Ten mi nedal ziadne specialne pokyny, len vysadit sladkosti a zmensit porcie. Spravil mi pri prvej navsteve test na lacno s vysledkom 5.7 a po 2 tyzdnoch na navsteve naopak test 2h po ranajkach s vysledkom 6.4, co povazoval za obrovske cislo. Neviem ake su hranice, ktore by som mala dosahovat. Dietu som si nastavovala sama a poctivo ju dodrzujem, avsak neviem nakolko je dobra.
Na zaklade toho jedneho merania mi predpisal 2x denne lieky glucophase 1000mg. 1x po veceri a jeden krat po ranajkach. Mozu sa tieto lieky uzivat v tehotenstve? Nemala by som skor uzivat ked tak inzulin? Radila som sa s gynekologom, ktory by este zotrval pri diete a ked tak potom nasadil inzulin. Ale skor ma zaujima bezpecnost glucophase v tehotenstve, resp. jeho pouzitie v tretom trimestri. Podla toho co vitam sa taketo lieky v tehotenstve neuzivaju. Dakujem
Dobrý deň,
podľa testu jednoznačne naplňate kritériá pre tehotenskú cukrovku. Liek glucophage obsahuje metformin a podľa najnovších poznatkov je ho možné podávať v tehotnosti a zlepšuje výsledky u žien s cukrovkou. Okrem diéty určite by ste mala dodržovať pohybový režim, denne dlhé prechádzky, to je najlepší spôsob ako zabrániť komplikáciám a udržovať adekvátne hladiny cukru v krvi.
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na výsledky testov keďže som k nim nedostala vysvetlenie nakoľko mi boli zaslané mailom.
Glykemia po záťaži 7,39
Moc po záťaži glukozovy AC negat., C pozitív.
Záver glykozuria
Výška 165 váha 56kg, tlak 95/60 som 24 TT
Znamena to že mám tehotenskú cukrovku?
Dobrý deň,
chýba mi hodnota testu nalačno, takže sa neviem vyjadriť k výsledku. Ale 7,39 po záťaži nie je známka tehotenskej cukrovky, ale závisí na tom, akú ste mala hladinu nalačno. Glukóza (cukor) v moči u tehotných je normálny nález.
Dobry den, pan doktor, chcem sa opytat v 29tt mi bol robeny OGTT zatazovy test na cukor, kde som o 6:00 rano vypila ten sladky roztok z lekarne, po dvoch hodinach teda o 8:00 rano mi brali krv, kde vysla hodnota po tych 2 hodinach 6,0. Doktor ma poslal na diabetologiu, kde to diabetologicka uzavrela ako poruchu glukozovej tolerancie, a nakazala mi obmedzit cukor. Chodim tam kazde 2 tyzdne : vysledky su vzdy nalacno 3,2 az 3,5, hodinu po jedle 5,1 az 5,8 cize uplne v norme. Nebolo to odposlanie na diabetologiu zbytocne? Sladke inak nejedavam, sem tam si dam smotanovy nanuk, raz za den smotanovy jogurt ochuteny, inak necukrim, ovocie jedavam kazdy s mierou, pohyb mam, dostatocne vela pijem - iba cistu vodu, moze to uskodit babetku?
Rada by som sa Vás opýtala na jeden problém, 13.5. som bola na vyšetrení ohľadom tehotenskej cukrovky. Mala som tieto výsledky :
glu na lačno 6,92 mmol/l, glykozuria, Ac a B v moči negat.,
glu po 1 hod. - 8,29 mmol/l,
glu po 2 hod. - 7,33 mmol/l,
Záver Hraničná glykémia na lačno, Som v 28 tt, pribrala som zatiaľ 7 kg. neprejedám sa sladkosťami v našej rodine sa nevyskytuje žiaden diabetes, nerozumiem z čoho to mám. Lekárka mi vravela, že sa to musí sledovať, aby som držala dietu, nech si najdem na internete čo mám a čo nemám jesť, lebo v opačnom prípade hrozia môjmu dieťaťu rôzne vývojové chyby:-( Na poradňu idem až 25.5. Prosím Vás napíšte mi či sú tie výsledky až také zlé a aké vývojové chyby sa môže vyskytnúť.
Dobrý deň,
podľa mňa to nie je hraničná hodnota ale jasná cukrovka, je potrebné dokladné vyšetrenie u diabetológa, a liečba, možno aj inzulín.
Pre skvalitnenie poskytovaných služieb používame cookies. Ďalším pokračovaním prehliadania na portáli
súhlasíte s Pravidlami používania
portálu MAMA a Ja.
Prihlás sa na odber newsletter
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: