Hodnoty
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň zasielam som hodnoty,podľa vás ktorý je to týždeň tehotenstva?
Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických problémov odpovedá Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň zasielam som hodnoty,podľa vás ktorý je to týždeň tehotenstva?
Dobrý deň,
je potreba podrobne vysvetliť princíp ultrazvukového merania. Dané hodnoty nevyjadrujú "týždeň tehotnosti" ale vzťahujú sa k veku plodu, ktorý musí byť stanovený ultrazvukovým vyšetrením v prvom trimestri, ideálne medzi 10. a 12. týždňom. Hoci ultrazvukové prístroje akoby ukazujú, pre aký vek plodu (týždeň) je nameraná hodnota priemernou hodnotou, ale to nie je podstatné, podstatný údaj je, koľko percent plodov má v presne stanovenom týždni danú hodnotu. Ak je to pod 10% je potrebné tomu venovať zvýšenú pozornosť. Takže napríklad hodnotu BPD (priečny rozmer hlavičky) 44 mm má v 20+3 iba 7,5% plodov. HC (obvod hlavičky): 161 mm má 2,5% plodov a AC (obvod bruška) 141 mm má 5,3% plodov, FL (dĺžka stehennej kosti) 30 mm má 4,4% plodov, celkovú odhadovanú váhu, ktorá sa vypočíta z týchto hodnôt má cca. 2,6% plodov v 20+3 týždni tehotnosti.
Celková dĺžka plodu sa už nestanovuje, lebo sa nedá zmerať, plod od hlavičky k zadočku je príliš veľký, tak sa merajú iba tieto hodnoty (hlavička, bruško, stehno).
Ako som už zdôraznil, úplnym základom je presné stanovenie veku plodu podľa prvého ultrazvuku v 10. až 12. týždni, vtedy sú všetky plody rovnako veľké a tak dĺžka presne zodpovedá veku plodu. Ak by sa stanovený termín pôrodu podľa ultrazvuku v I. trimestri nelíšil od veku plodu podľa menštruácie, tak je potrebné pátrať po príčine, prečo je plod v 20. týždni menší. Ale je možné, že plod je mladší (čo sa ukáže práve podľa I. UZV) a tým by hodnoty stúpli nad 10 percentil a je všetko OK.
Dobrý deň p.profesor, prosim Vás je nejaká tabuľka alebo nejaké rozmedzie aké majú byť hodnoty PI v jednotlivých týždňoch tehotenstva?
Viem, že pred 30.týždňom nemá moc význam to merať a riešiť, dôležitý je rast dieťaťa a však ja ten 30.tt možno ani neprekonám. V prechádzajúcich tehotenstvách mi už viac krát zlyhala placenta, prietoky vraj boli zlé, no dieťa do posledného dňa aj tak rástlo ako malo, smrť prišla náhle.
Preto mi v tomto tehotenstve pozerajú prietoky už skôr a chcem sa teda opýtať, aký je Váš nazor na hodnoty PI 1,22 a 1,02 v 23.tt. Človek má po vsetkom zlom prežitom už strach a nechce nič zanedbať.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň,
mám iba veľmi málo informácií o Vašom stave. V každom prípade je potrebné sledovať predovšetkým rast plodu, a množstvo plodovej vody. Neviem, čo sa udialo v predošlej gravidite, či sa jednalo o placentárnu nedostatočnosť, ale ak plod rástol, je to nepravdepodobné. Je aj otázka, či ste mali preeklampsiu, vtedy je indikvoané podávanie anopyrínu.
Sledovanie prietokov takto skoro nemá klinický význam, pretože jediné riešenie je pôrod, a v 23. týždni neexistuje žiadna hodnota, ktorá by bola dôvodom na ukončenie tehotnosti.
Ako píšem, v prvom rade treba sledovať rast plodu, jeho dynamiku a prietoky sú iba doplnková meetoda.
Dobrý deň, je odporúčané absolvovať preventívnu prehliadku u všeobecného lekára (ktorá sa vykonáva raz za dva roky) aj počas tehotenstva alebo skôr po pôrode? Všeobecná dr mi povedela, že je to čisto na mne... Neviem, či je to nutné, resp odporúčané, inak mi uplynuli dva roky od poslednej kontroly, mám 28r. Ďakujem
Dobrý deň,
osobne by som na prevenciu počas gravidity nechodil, ak sa cítite dobre. Niektoré laboratórne hodnoty sú v tehotnosti zmenené a mohlo by dôjsť ku zbytočnému plašeniu alebo dokonca ku zbytočným intervenciám.
A aj keď viem ze som Vám písala dnes niekoľko hod pred ale zabudla som sa spýtať...2x na kontrole mi zistili bielkovinu v moči neviem koľko ani podľa akých noriem sa to meria ...nohy mi nepuchnú ani vysoký krvný tlak nemám..práveže skôr nižšii posledné dva záznamy 1 som mala veľmi nízky 78/46 ..no naposledy cca týždeň do zadu 123/90..plus k tomu mi doktor namerali prieroky krvy z hodnotou 1 ...neviem co to znamená ale od vtedy som bola ešte raz na kontrole a tiež ta hodnota bola 1 povedal ze to ze sa nezvyšuje žije zatiaľ dobre znamenie ..sú tie bielkoviny v moci nejaký problém? Ma to súvisí s nízkym tlakom ? Alebo s tými prietokmi krvy ?
Na kontrolu idem o 2 týždne
Dakujem
Dobrý deň,
neviem v ktorom ste týždni, ale hodnota prietoku sa nedá takto hodnotiť, to Vám musí napísať lekár, ktorý prietoky meral, či je to v poriadku. Bielkovina v moči môže byť aj zanesený výtok z pošvy, ak máte normálne hodnoty krvného tlaku, nemusí to znamena´t hrozbu.
Dobrý deň pán doktor,
chcela by som sa informovať ohľadom výsledkov na toxoplazmu. Prišli mi pozitívne výsledky na toxoplazmu IgM v hodnote 6,17 ostatné hodnoty toxoplazmy boli negatívne. Som aktuálne 28+6 tt. Bola som aj na infekčnom kde mi bolo povedané, že ak nemam žiadne príznaky nie je potrebná žiadna liečba a ak boli predchádzajúce vyšetrenia ultrazvuku v poriadku tak to nie je potrebné riešiť. Chcela by som sa opýtať či je nejaké riziko aby to ublížilo bábätku? Ďakujem, prajem pekný deň.
Dobrý deň,
neviem, aké ostatné odbery Vám boli realizované, ale IgM znamená akútnu infekciu a ja osobne by som aspoň skontroloval odber. Ak máte v III. trimestri akútnu toxoplazmozu, je infekcia plodu reálna, ale riziko jeho poškodenia nie je veľké. Zvážil by som aj podanie rovamycínu.
Dobrý deň pán doktor môžem sa opýtať ako veľmi sa obávať? Výsledky testov mám
Hodnoty: MS- AFP: 77.73kiu/L
Total hcG hodnota: 30.0 Kiu/L
Screening mi vyšiel pozitívny
Riziko downovho syndrómu 1v 100 000
Riziko NTD 1v 30
Vek mám 23 rokov
Dobrý deň,
riziko Downovho syndrómu je vo Vašom prípade nižšie ako má bežná tehotná, takže to je negatívne.
Ale máte zvýšené riziko rázštepu neuronálnej trubice - v dôsledku vyššej hodnoty AFP, tento výsledok je taký, že z 30 žien má 29 zdravý plod a 1 plod má rázštep.
Býva to občas falošne pozitívne pri zakrvácaní v gravidite.
Toto sa rieši podrobným ultrazvukovým vyšetrením so zameraním na chrbticu a brušnú stenu. Dá sa urobiť aj odber plodovej vody so stanoveným AFP v nej. Občas sa stáva, že v plodovej vode je normálna hodnota a v krvi vyššia, vtedy je zvýšené riziko vzniku niektorých neskorších komplikácií, ako je preeklampsia a odlučovanie placenty.