• Hodnoty

    Dobrý deň zasielam som hodnoty,podľa vás ktorý je to týždeň tehotenstva?

    Dobrý deň,
    je potreba podrobne vysvetliť princíp ultrazvukového merania. Dané hodnoty nevyjadrujú "týždeň tehotnosti" ale vzťahujú sa k veku plodu, ktorý musí byť stanovený ultrazvukovým vyšetrením v prvom trimestri, ideálne medzi 10. a 12. týždňom. Hoci ultrazvukové prístroje akoby ukazujú, pre aký vek plodu (týždeň) je nameraná hodnota priemernou hodnotou, ale to nie je podstatné, podstatný údaj je, koľko percent plodov má v presne stanovenom týždni danú hodnotu. Ak je to pod 10% je potrebné tomu venovať zvýšenú pozornosť. Takže napríklad hodnotu BPD (priečny rozmer hlavičky) 44 mm má v 20+3 iba 7,5% plodov. HC (obvod hlavičky): 161 mm má 2,5% plodov a AC (obvod bruška) 141 mm má 5,3% plodov, FL (dĺžka stehennej kosti) 30 mm má 4,4% plodov, celkovú odhadovanú váhu, ktorá sa vypočíta z týchto hodnôt má cca. 2,6% plodov v 20+3 týždni tehotnosti.
    Celková dĺžka plodu sa už nestanovuje, lebo sa nedá zmerať, plod od hlavičky k zadočku je príliš veľký, tak sa merajú iba tieto hodnoty (hlavička, bruško, stehno).
    Ako som už zdôraznil, úplnym základom je presné stanovenie veku plodu podľa prvého ultrazvuku v 10. až 12. týždni, vtedy sú všetky plody rovnako veľké a tak dĺžka presne zodpovedá veku plodu. Ak by sa stanovený termín pôrodu podľa ultrazvuku v I. trimestri nelíšil od veku plodu podľa menštruácie, tak je potrebné pátrať po príčine, prečo je plod v 20. týždni menší. Ale je možné, že plod je mladší (čo sa ukáže práve podľa I. UZV) a tým by hodnoty stúpli nad 10 percentil a je všetko OK.