Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Hodnoty

  , Autor: Julia1988

  Dobrý deň zasielam som hodnoty,podľa vás ktorý je to týždeň tehotenstva?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je potreba podrobne vysvetliť princíp ultrazvukového merania. Dané hodnoty nevyjadrujú "týždeň tehotnosti" ale vzťahujú sa k veku plodu, ktorý musí byť stanovený ultrazvukovým vyšetrením v prvom trimestri, ideálne medzi 10. a 12. týždňom. Hoci ultrazvukové prístroje akoby ukazujú, pre aký vek plodu (týždeň) je nameraná hodnota priemernou hodnotou, ale to nie je podstatné, podstatný údaj je, koľko percent plodov má v presne stanovenom týždni danú hodnotu. Ak je to pod 10% je potrebné tomu venovať zvýšenú pozornosť. Takže napríklad hodnotu BPD (priečny rozmer hlavičky) 44 mm má v 20+3 iba 7,5% plodov. HC (obvod hlavičky): 161 mm má 2,5% plodov a AC (obvod bruška) 141 mm má 5,3% plodov, FL (dĺžka stehennej kosti) 30 mm má 4,4% plodov, celkovú odhadovanú váhu, ktorá sa vypočíta z týchto hodnôt má cca. 2,6% plodov v 20+3 týždni tehotnosti.
  Celková dĺžka plodu sa už nestanovuje, lebo sa nedá zmerať, plod od hlavičky k zadočku je príliš veľký, tak sa merajú iba tieto hodnoty (hlavička, bruško, stehno).
  Ako som už zdôraznil, úplnym základom je presné stanovenie veku plodu podľa prvého ultrazvuku v 10. až 12. týždni, vtedy sú všetky plody rovnako veľké a tak dĺžka presne zodpovedá veku plodu. Ak by sa stanovený termín pôrodu podľa ultrazvuku v I. trimestri nelíšil od veku plodu podľa menštruácie, tak je potrebné pátrať po príčine, prečo je plod v 20. týždni menší. Ale je možné, že plod je mladší (čo sa ukáže práve podľa I. UZV) a tým by hodnoty stúpli nad 10 percentil a je všetko OK.

Podobné otázky

 • Väčšie bábätko a sekcia

  , Autor: Viemneviem

  Dobrý deň, dnes som bola na kontrolu placenty a prietokov v specializovanom centre. Podľa utz sa zdá, že je všetko v poriadku. Akurát bábätko je vraj o 11 dni väčšie. Aktuálne som 29+4 a bábätko ma veľkosť na 31+2 (1750gr). Čaká ma plánovaná sekcia kvôli očnej diagnóze, aj prvé dieťa šlo sekciou). V prípade, že je bábätko väčšie, robí sa sekcia o ten počet dni skôr? Povedali, že placenta starne primerane k veľkosti bábätka. Tomu som nerozumela… ????
  (Prve tehotenstvo som mala ukončené sekciou naplánovanou len 4 dni pred termínom. )

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  očná indikácia k cisárskemu rezu sa už nikde na svete neuznáva. Ale ak už Vám ju raz urobili, je jasné, že asi sa nerozhodnete rodiť prirodzene. Ale ak by ste sa rozhodli, prídite k nám do Ružinova, bez problémov aj po cisárskom reze porodíte prirodzene.
  Ostatné čo Vám povedali (ak ste to nepoplietla) sú nezmysli. Ultrazvukovo namerané hodnoty sa vzťahujú k priemeru k danému týždňu a je asi jasné, že nikto nie je priemer, každý sme iný.
  Termín pôrodu sa stanovuje podľa prvého ultrazvukového vyšetrenia v 10 - 13. týždni a nesmie sa potom meniť, lebo potom už plody rastú prísne individuálne. Ak Vám budú robiť znova cisársky rez, určite sa nesmie vykonať skôr ako 7 dní pred stanovením termínu podľa prvého ultrazvuku, lebo pre deti je nepriaznivé ak sa rodia plánovaným cisárskym rezom a situácia sa výrazne zhoršuje, ak sa rodia výrazne pred termínom.

 • Zvýšené hodnoty S-ALP v tehotenstve

  , Autor: Lenya

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať som v 38tt a z krvi mi vyšlo ze mám zvýšené S-ALP 2,48 jediné čo pociťujem je pálenie záhy po jedle.
  Je to prosím Vás v poriadku ?
  Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  alkalická fosfatáza je v tehotnosti zvýšená, pretože ja placenta produkuje tiež frakciu ALP, hodnota je pre tehotné v norme. Pálenie záhy je normálne v tehotnosti, kvôli hormonálnym zmenám a zmenenej polohe žalúdka.

 • Zvýšená sedimentácia erytrocytov

  , Autor: Kiki03

  Dobrý deň, som v 38w týždni a v rámci predoperačného vyšetrenia mi z krvného obrazu vyšli vyššie hodnoty sedimentácie erytrocytov 30 mm po 1 hod. Myslíte si,že je to problém? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno je to veľký problém, ale našťastie nie pre Vás, ale pre celú spoločnosť.
  Máte nevzdelaného lekára, ktorý nevie, že tehotným sa sedimentácie nemá robiť, pretože neprináša žiadne relevantné výsledky. Všetky tehotné majú vysokú sedimentáciu, pretože majú "redšiu krv" teda viac plazmy a relatívne menej krviniek, preto rýchle sedimentujú.
  By ma zaujímalo, či sa to dal preplatiť poisťovni.

 • Triple

  , Autor: Vanis

  Dobrý deň prosím vás chcem sa spýtať robili mi screening na triple test vyšiel pozitívny 1:240 sú prosím vás tie hodnoty vysoké na môj vek? mam len 20 rokov ďakujem vopred za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  1:240 je tzv. šedá zóna, za negatívny test považujeme hodnotu nižšiu ako 1:1000 a za jasne pozitívnu hodnotu 1:240.
  Určite je potrebná konzultácia genetika, ktorý Vám vysvetlí možnosti ďalšieho upresnenia výsledkov. Možností je viac, každá má inú presnosť. Dá sa výsledok spresniť stanovením DNA plodu z krvi matky, ale žiaľ nehradí to poisťovňa.

 • Tripple test

  , Autor: Vanis

  Dobrý deň pán Doktor prosím vás mam 20 rokov nedávno mi volala sestrička ohľadom tripple testov vyšlo 1:240 mam sa báť ? Alebo sa to dá ešte nejako vysvetliť ? Nesedí mi týždeň tehotenstva podľa poslednej menštruácie môže to byt aj tým ? Navyše mam nadváhu mam nejakých 165cm a 80kg z rodiny nemáme nikto žiadne genetické vady preto som z toho dosť nesvoja nie sú tie hodnoty príliš vysoké na môj vek ? Ďakujem vopred za opoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  znamená to, že z 240 žien s Vašimi výsledkami má 239 zdravé dieťa a jedno má genetické postihnutie, takže šanca je malá. Termín pôrodu je potrebné jednoznačne stanovi´t podľa prvého ultrazvuku v prvom trimestri, ale to by snáď už mal Váš gynekológ vedieť.
  Tento výsledok je hraničný, môžete sa rozhodnúť, buď budete s výsledkom spokojná, lebo riziko je pomerne malé, alebo si zaplatíte niektorý krvný genetický test, ktorý riziko upresní, alebo pôjdete na odber plodovej vody, čo je definítvny výsledok, ktorý vylúči diagnozu.