Poradňa gynekológa MUDr. Záhumenského.

Poradňa gynekológa MUDr. Záhumenského.
16,885 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa gynekologických problémov odpovedal MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., vedúci lekár pôrodníckej časti Gynekologicko-pôrodoníckej kliniky FN Na Bulovce.

Všetky zadané otázky ako aj odpovede Dr. Záhumenského vám pre veľký záujem prinášame v podobe archívu, zadávanie nových otázok nie je možné.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Skracovanie krcka

  , Autor: odbornik2

  Dobry den. Som v 32.tt a povedal mi lekar ze krcok ma tendenciu sa skracovat. Som aktivna sportovkyna (bola som aj pred tehot.dlhe roky a cvicila som aj pocas) tak sa chcem opytat co mozem este vykonavat (rychla chodza,orbitrek,plavanie). je pravda ze som v stadiu stahovania,cize upratovaniu a inych cinnosti som sa nevyhybala. Dakujemza odpoved

  Odpovedá: doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.

  Dobrý deň,
  krčok má tendenciu skracova sa je skutočne veľmi nepresný výraz. Buď je krčok pri cervikometrii (meranie krčka ultrazvukom) kratší ako 25 mm a potom je riziko predčasného pôrodu zvýšené, alebo je dlhší a riziko je v medziach normy a nemusíte sa obmedzovať.

Podobné otázky

 • skrátený krčok

  , Autor: odbornik2

  Pán doktor, prosím vás o odpoveď na moju otázku. V 27. týždni tehotenstva mi bola robená serkláž pre skracovanie krčka maternice a aj otváranie. Otvorená som bola na 1 cm, aj vonkajšia aj vnútorná bránka. cervikometria v tom čase bola 29 mm. Po serkláži o týždeň cervikometria 36 mm, steh drží. Na kontrole o dva týždne podľa vaginálneho vyšetrenia steh drží, bránka pre špic prsta priechodná, krčok skrátený na 1 cm, cervikometria nerobená. Údaj, že krčok skrátený na 1 cm podľa vaginálneho vyš. bol aj pred serklážou, hoci cervikometria bola 29 mm. Chcem sa spýtať, či cervikometria nie je ten istý údaj, ako údaj dlžky krčka podľa vag. vyšetrenia?Myslíte, že riziko predčasného pôrodu je veľmi vysoké aj napriek prísnemu kľudovému režimu?Ďakujem za odpoveď. Teraz začínam 30. týždeň, lekar mi kázal prísť o týždeň na hospitalizáciu.

  Odpovedá: doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.

  Dobrý deň,
  cervikometria sa robí preto, že je presnejšia než vaginálne vyšetrenie.
  nechápem zmysel hospitalizácie, ak je situácia akútna, mal Vás prijať hneď, ak to vydrží týždeň tak to zrejme vydrží aj mesiac.

 • pichanie v pošve

  , Autor: odbornik2

  Dobrý den!
  Mám sem tam také pichanie v pošve,cítim to hlavne vtedy ked mám plný močový mechúr a ešte vtedy ked sa bábo vela hýbe!
  Može to bit pán dr.aj od toho že sa otváram?lebo niektorý píšu že to nebolí a niektorí že to pichanie je s tým že sa mi skracuje krčok!
  Pomožte mi prosím!Dakujem

 • lieky

  , Autor: alina

  Dobry den.
  V 34 tt.som bola prijata do nemocnice s diagnozou skracovanie krcka maternice s pritomnostou kontrakcii.Bola mi nasadena tokolyticka liecba:2xdenne magnes.infuzia,3x1salbutamol a isoptin.Po 2 tyzdnoch som bola prepustena,ale nadalej mam uzivat salbutamol a isoptin.Chcela by som vediet vas nazor na tuto liecbu,lebo mam obavy,ci to bolo potrebne a ci aj pokracovanie liecbz ma svoje opodstatnenie.
  Dakujem

 • Skracovanie krčka a magnézium

  , Autor: Nikina17

  Dobrý deň,

  viem, že otázok na skracovanie krčka u vás bolo dosť a pozrela som si aj väčšinu odpovedí na nej, aj napriek tomu by som sa však k nej chcela vrátiť a bola by som rada ak by ste mi odpovedal nakoľko na ostatných poradniach som nepochodila, vraj si mám prečítať podobné príspevky, ale myslím, že každý je iný a určený konkrétnej osobe.

  Pred dvomi týždňami som absolvovala bežnú kontrolu u svojho gynekológa, povedal, že sa mi začal skracovať krček. Nakoľko som v tej dobe bola v 19 týždni povedal mi, že mám viac oddychovať, nedvíhať ťažké veci a 4xdenne užívať magnéziové 500 mg tablety. O týždeň mám prísť na kontrolu. Tú som absolvovala minulý týždeň 26.8. a môj doktor mi povedal, že stav sa nezhoršil, ale ani nezlepšil. Vraj má krček dĺžku 2-2,5cm. Kázal mi naďalej užívať magnézium a kontrolu až na 14.9. Neviem či to skrátenie nie je veľa, nakoľko som len v 21.týždni. Navyše ma zarazilo, že mnohým ženám okrem magnézia naordinujú aj kľudový režim, prípadne dajú PN alebo hospitalizáciu a mne dal len 4xdenne magnézium. Obávam sa či by nemohlo dôjsť k predčasnému pôrodu. Nejde mi o mňa, ale o to maličké, aby bolo v poriadku a aby som predčasne neporodila. Je nejaké riziko, že pri takto skrátenom krčku by mohli nastať nejaké problémy? Ďakujem

  Odpovedá: doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.

  Dobrý deň,
  dĺžka 2-2,5 cm je úplne normálna, okrem toho sa má merať krčok ultrazvukom ak má podozrenie na jeho skracovanie.
  Okrem toho skracovanie krčka je skoro vždy iba falošný príznak a 90% žien so "skráteným" krčkom neporodí predčasne. Najčastejšie predčasne porodia ženy naprosto náhle a nečakane.

 • Priznaky

  , Autor: emmaB

  Dobry den,

  chcela by som sa spytat, ci ma skracovanie krcka- "otvaranie sa" aj nejake priznaky, kt. mozem spozorovat aj ja alebo je to mozno zistit len na zaklade vysetrenia?

  Dakujem.