Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Pôrod a kostrč (ešte malé doplnenie)

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor, ďakujem za Vašu odpoveď. chcem len doplniť čo sa týka tých spontánnych bolestí, že z času na čas tú kostrč cítim, ale ozaj len sporadicky, tak možno raz za rok asi pri nejakej špecifickej námahe, napr. si pamätám, že raz ma bolela počas lyžovačky od jazdenia na vleku. Nešlo však o nejaké silné bolesti, proste som len tú kostrč pri pohybe cítila. A zhodou okolností pred pár dňami som začala cvičiť cviky s epi-no na posilnenie svalov panvového dna a hneď pri druhom cvičení som pri sťahovaní tých svalov začala cítiť opäť slabú bolesť, tlak na kostrči (a následne aj pri côdzi do kopca) čo opäť posilnilo moje obavy. Myslíte, že aj toto môže byť iba dôsledok toho silného nárazu a nie zlomeniny alebo niečoho podobného? Mám totiž teraz z toho väčší strach než zo samotných pôrodných bolestí.
  ďakujem za Vaše rady.

  Odpovedá Doc. MUDr. Jozef Záhumenský
  Dobrý deň,
  ak nemáte problémy s chodzou a spontánne bolesti, tak je pravdepodobnosť zlomeniny kostrče malá. Vyšetrnie nie je potrebné.

  dobrý deň, mám jednu takú trochu možno zvláštnu otázku. Pred približne desiatimi rokmi som mala úraz, s ktorým som však nebola u lekára a teraz ma začalo mátať či sa vtedy nemohlo niečo stať čo by mohlo mať vplyv na môj pôrod. Spadla som zo stola (klasický kuchynský stôl), stála som na kraji, chrbtom ku kraju, nevedela som, že som na kraji, urobila krok dozadu a spadla rovno na zem na zadok/kostrč. Našťastie hlavu som si neudrela, hneď som sa postavila. Kostrč potom niekoľko dní dosť bolela ale ibuprofen na to zaberal. Neskôr som už nemala žiadne ťažkosti. Teraz tak váham, či sa mi v dôsledku toho pádu nemohlo v pánve niečo "posunúť"/"nadlomiť" alebo či sa nemohla spraviť nejaká krvná zrazenina, proste niečo čo sa doposiaľ neprejavilo a mohlo by sa v dôsledku silných tlakov počas pôrodu prejaviť pri pôrode? Myslíte, že si to mám dať nejako vyšetriť aj keď do pôorodu už veľa času nie je, som v 38. týždni tehotenstva. Možno sa nad touto otázkou zasmejete, ale už som nad tým toľko uvažovala, že mi nedalo sa nespýtať. ďakujem :)