Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • magnesium

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den!
  Je pravda,že ak sa počas tehotenstva berie magnesium tak potom sa pri porode tazko otvara zena a porod je velmi dlhy.

Podobné otázky

 • Silné bolesti chrbtice v tehotenstve

  , Autor: Smetana14

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Momentálne som v 33. tt (podľa PM), (podľa posledného usg v realizovaného v 32. tt je bábätko o týždeň popredu, čiže teraz v 34. tt), moje druhé tehotenstvo (počas prvého som takéto problémy nemala). Od detstva (od 10 rokov) som sa liečila na reumatoidnu artritídu HLA B27 pozitiv, ktorá v dospelosti prešla do axiálnej spondylartritídy (s postihnutím celej chrbtice), prítomná i bilat. sakorilitída II. štádium.
  Som sledovaná u reumatológa, ako aj neurológa, ktorý mi v prvom tehotenstve odporučili, kvôli nálezom na chrbtici, pôrod sekciou, ktorý bol nakoniec aj realizovaný. Reumatológ, ani neurológ mi momentálne kvôli tehotenstvu lieky neodporúčajú užívať. Užívam len Magnesium 4 tablety/deň. Snažím sa pravidelne cvičiť tehotenskú jogu, príp. pilates, keďže aj pred tehotenstvom som takmer každý deň cvičila, hlavne kvôli eliminovaniu bolestí chrbta. Používam aj tehotenský podporný pás.
  Momentálne sa mi však enormne zhoršili bolesti, hlavne krčnej chrbtice (trpím závratmi), tiež hrudnej chrbtice a krížov, kvôli čomu mám aj problémy s chôdzou. Gynekologička mi na poradni na moju otázku, či môžem užívať Paralen 500, takmer každý deň, nakoľko mám problém aj v noci nájsť si nebolestivú polohu na spánok, odporučila užívať tablety Guajacuran, avšak hneď hodinu a pol po užití prvej tablety sa mi náhle natoľko zhoršili závraty, že som skončila na pozorovaní v nemocnici, keďže som nemohla ani stáť na nohách.
  Chcela by som preto vedieť ešte názor iného odborníka na užívanie Paralenu v treťom trimestri, keďže v lekárni mi bolo povedané, že sa v 3. trimestri neodporúča. Snažím sa ho užívať naozaj len vtedy, keď už sú bolesti neznesiteľné, väčšinou užijem 1/2 tablety, a ak nezaberie, tak až potom si dám druhú 1/2, a taktiež sa snažím neuživať viac ako 1 tabletu denne.
  A taktiež by som sa chcela čisto hypoteticky spýtať, či sa tehotenstvo môže kvôli zdravotnému stavu matky ukončiť aj skôr (samozrejme po ukončení 36-teho tt). Mám totiž veľké obavy ako zvládnem zvyšok tehotenstva, ak by malo byť tehotenstvo trvať celých 40, príp. ešte viac týždňov. Prvý pôrod som mala v 38. tt (to som bola však od 27. tt otvorená na špičku prsta, v kľudovom režime až do konca tehotenstva, pravdepodobne kvôli opakujúcim sa infekciám, momentálne takéto problémy nemám).
  Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ultrazvuk v 32. týždni NEMOŽE POSUNÚŤ TERMÍN PORODU, ste momentálne v tom týždni, ktorý sa stanovil pri ultrazvuku na začiatku gravidity, iba je plod o niečo väčší, čo je normálne.
  Reumatoidná artritída ani spondylartritída nie sú dôvodom na cisársky rez, ale to už zrejme nezmeníme. Ideálne je neliečiť a iba odporučiť operáčný pôrod "pre istotu".
  Paralen je aj na konci tehotnosti bezpečný, pretože účinkuje trocha inak ako ostatné protizápalové lieky, ktoré sa neodporúčajú.
  Liečbu by mal riadiť reumatológ, zo skupiny antireumatík by mal vybrať lieky, ktoré Vám pomôžu a neohrozia plod, prípadne by mal riadiť Vašu fyzioterapiu.
  Cisársky rez sa dá urobiť aj skôr, ak je to indikované, ale pôrod plánovaným cisárskym rezom zvyšuje pre novorodenca riziko celoživotných komplikácii a ak sa robí pred 39. týždňom, tak sa toto riziko ešte zvyšuje, preto je ideálne ak sa dá, počkať aspoň do ukončeného 39. týždňa.

 • Magnesium Oxide

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, môžem v tehotenstve užívať Magnézium Oxid 420 mg (= ekvivalent 252 mg elementárneho magnézia)? ak áno v akej maximálnej dennej dávke? Som v 21 tt a trápi ma tvrdnutie brucha. (pomocné látky sú mikrokryštalická celulóza, dikalciumfosfát, kroskarmelóza, stearan horečnatý). Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  magnézium je v tehotnosti povolené, ale malo by sa užívať až po vyšetrení lekárom, pretože ak máte tvrdnutie brucha može ísť o hroziaci potrat a magnézium nepomože.

 • lieky

  , Autor: alina

  Dobry den p.doktor.
  Rada by som vedela vas nazor na vysadzovanie liekov salbutamol a isoptin,kedze od 2 lekarov mam rozne informacie.Uzivam ich 3x1 a som v36 tt.A zaroven sa chcem opytat,ci je nutne uzivat magnesium v davkach 3x500mg(uz cisteho magnesia).
  Dakujem

 • Vlásočnice krvi vo výtoku v prvom trimestri

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Som v 12. týždni tehotenstva a od začiatku sa mi vo výtoku priebežne objavuje krv v tvare vlásočnice ( je to v malom množstve). Momentálne som s tým na PN. Mám ležať a beriem 3x Magnesium 500 mg. Som 5. deň na PN no dnes som mala tento problém skoro vždy keď som bola na WC. Predtým 1-2 x za deň a menej. Ultrazvuk bol pred 5 dńami v poriadku.
  Trvá to už dosť dlho. Neviem z čoho to môže byť a čo mám robiť.
  A ešte - počas PN sa mi objavilo aj akési pichanie - trhanie v pošve.

 • hnačka, bolesti

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, chcem sa spýtať, čo mám robiť, keď ma už cca. 2-3 týždne trápi hnačka.. najskôr to bola len mäkká stolica, no dnes sa to už zmenilo na vodnatú. Mám k tomu bolesti v podbrušku, tie som však mala aj predtým, aj tvrdnutie, preto užívam 3x2 magnesium lacticum. Naposledy mi lekár odporučil dokonca 4x2 tbl. Viem, že hnačky môže spôsobiť aj práve magnézium, ale bojím sa ho vysadiť kvôli tvrdnutiu a bolestiam. Som v 22. týždni problémové tehotenstvo - už som bola 2x hospitalizovaná pre hroziaci potrat. Vopred ďakujem za radu.