Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Vitamin B

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor, prosím Vás, môžem užívať v tehotenstve riboflavin? Mám dosť stresujúcu prácu a občas ho užívam v dávke 10 mg, veľmi mi pomáha, len sa bojím, či ho stále môžem užívať. Je voľne predajný. Ďakujem

Podobné otázky

 • Thiamin

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan Doktor. Mam otazku co sa tyka Thiaminu pocas tehotenstva. Moja pani doktorka mi ho odporucila pred 6 tyzdnami. Vtedy som citila bolesti v brusku, niekedy aj dost silne - roztahovanie maternice, ako mi povedala. 2x denne som ho brala. Teraz som v 19. tyzdni. Mozem ho brat nepretrzite dalej? Alebo urobit prestavku? Neviem presne na co sa tento vitamin berie, mozno teraz by som ho uz ani nepotrebovala. Tak isto beriem zelezo nepretrzite od 10. tyzdna. Vopred Vam dakujem za Vasu odpoved, zelam pekny den.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ja naozaj netuším ako by mal tiamín pomáhať pri rozťahovaní maternice, preto neviem ako sa má na túto indikáciu užívať. Musíte sa poradi´t s tým, kto Vám ho doporučil.

 • gynoflor

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcela by som Vás ešte raz poprosiť o radu. Som v 19.tt a dobrala som Macmiror comlex, po kontrole mi lekár ešte predpísal Gynoflor. Našla som si na internete, že v tehotenstve by mal byť bezpečný, ale mám endometriozu a v príbalovom letáku je endometrioza ako kontraindikácia. Môže nejakým spôsobom tento liek ovplyvniť endometriozu počas tehotenstva? A ešte mám jednu otázočku, z Vašich odpovedí som pochopila, že tehotenské vitamíny veľmi neodporúčate, ale či je nejaká pravda na tom, že z vitamínov, napr. Calibrum sa rodia veľmi veľké deti? Ďakujem Vám za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  gynoflor obsahuje estrogény preto sa nedáva pri endometrioze, lepší je Lactovag, obsahuje živé lactobacily. Inak nevidím vobec zmysel Gynofloru v gravidite, vtedy sú estrogény extrémne vysoké.
  V tehotenských preparátoch je vitamín B, ktorý je podozrivý zo stimulácie rastu plodu, ale jednoznačne sa to nepotvrdilo.

 • hnačka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň, som v 27. t.t. a už približne mesiac mám hnačku. bola som u gynekológa, ktorý mi odporučil carbosorb a vitamín B. urobil mi aj výter z recta, ale bol negatívny. dodržiavala som aj dietu, ale nič nezabralo. pravidelne chodím aj ku kardiológovi kvoli zvýšenému tlaku. ten si myslí, ze hnačky sú zapríčinené polohou dieťaťa. tá je správna, hlavičkou nadol. vyjadril sa ľudovo. "tlačí na črevá". beriem 2 tabletky Dopegytu denne a vitamíny Pregnium. chcem sa opýtať, či tú hnačku nemôžu zapríčiňovať práve tie tabletky.ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  dopegyt nerobí hnačku, Pregnium asi tiež nie. Riedka stolica občas v gravidite býva, kvoli zvýšenému dráždeniu čreva, nič sa nedeje, nič nehrozí.

 • vitamín B6

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.
  Som v 17. tt a " schytala" som parézu n. facialis- predpokladajú že z prechladnutia. Neurologička mi predpísala vitamíny- Milgama 2*1, ale tam píšu, že pre vysoký obsah vit. B6 je v tehu kontraindikovaný. To je skutočne taký nebezpečný vysoký príjem B6 v tehu? A čo mi a dieťaťu hrozí ak to budem užívať.
  ďakujem za odpoveď a prajem príjemný deň.

 • anémia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  v 16 tt som mala hodnotu Hemoglobínu 109, doktor mi predpísal Sorbifer, užívala som ho 1x denne, niekedy 2x denne. V 20 tt som mala hladinu Hemogl.99, tak ma gynekológ odporučil na hematolog.vyšetrenie. Výsledky Hb 101, HTK 0,298,leuko.11,1 trombo-228,0, MCV 91.MCH 31. Doktor hematológ mi predpísal k Sorbiferu ešte kyselinu listovú, aby sa železo lepšie vstrebávalo. MUDr. na hematológii sa ma pýtal, že prečo nie som na rizikovom, lebo som prišla o prvé bábätko minulý rok v 6 tt a ešte som anemická.
  Myslíte, že môžem ohroziť bábätko, ak chodím do práce? - cestujem denne spolu 70 km.Či mám pre istotu ostať doma na PN, celkovo sa cítim dobre, len bývam unavená.
  Ešte Vás prosím o info, či takáto nízka hranica hemogl. môže byť rizikom pre bábätko a čo by ste mi odporučil, aby sa železo lepšie vstrebávalo?
  Ďakujem za pochopenie a prajem krásny deň.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  to ma teší, že máte tak chytrých hematológov. Potrat je náhodný jav a samozrejme nie je indikáciou na rizikové tehotenstvo, ani liečená klasická anémia. Ak sa cítíte dobre, je normálne, že naďalej pracujete.
  Zvýšte si dávku Sorbiferu na 2x denne, užívajte k nemu tú kyselinu listovú, možete si kúpiť aj C vitamín a vitamín B6, oba zlepšujú vstrebávanie železa. Stav sa určite zlepší. Inak norma pre tehotné je 115, Vašich 101 nie je tragédia.