Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • ultrazvuk v 20týždni

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,

  žijem v zahraničí v Holandsku a tu robia sóno v 20týždni ako nejaké špecialne, kde všetko merajú a kontrolujú. No a zistila pani doktorka, že malinké je ževraj nejaké menšie, povedala nie extremne,ale je.Ale hnevá ma to, že nepovedala koľko meria. Fotku čo nám dala tak je tam zobrazené celé babatko a písané je tam 13,6cm. Pýtala sa, že kto vypočítal taký dátum porodu 02.11.2011 , lebo jej podla toho merania vyšlo 21.11.2011. Chcela by som sa vás opýtať, či je možné, že sa pomýlili vo vypočte porodu? A ešte jedna informácia, moj priatel v tom čase bol stále v Holandsku a boli sme spolu len jeden týžden s toho mesiaca,ktorí je od 11.02.2011 do 18.02.2011 mám stým oboznámit aj pani doktorku tu? Súvisi to stým, že je zle vypočítaný dátum porodu? Ďakujem velmi pekne za skorú odpoveď. Zuzana.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  najpresnejší dátum porodu je stanovený podľa ultrazvuku v I. trimestry najlepšie v 9. týždni. Dátum podľa poslednej menštruácie je nepresný, lebo až 40% žien udá nesprávny dátum, alebo má menštruáciu nepravideľnú.
  Takže je potrebné vypočítať termín podľa prvého UZV a ak je dieťa menšie už v 20: týždni tak je potrebná genetická konzultácia.