Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,944 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Prietoky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som Vás pekne poprosiť o radu.
  Chodím do súkrpmnej ambulancie,čiže za každý úkon platím...vôbec mi to nevadí ,len už 3 týždne chodím na kontrolu prietokov a vždy mám podľa DR. čo robí UZV hraničné hodnoty:-((
  Trochu mám strach či je to naozaj také zlé,alebo sa nemám kôli tomu rozrušovať.
  Som tč 34tg.
  tu sú hodnotyDoppler vyš.FPJ:a.umb.:S/D 3,54 RI:0,72....32tg
  a.umb.:S/D 3,33 RI:0,70....33tg
  a.umb.:S/D3,32 RI:0,70.....34tg
  Pichám si clexane kôli trombofílii,magnézium B6 beriem kôli večernému tvrdnutiu brucha...inak sa cítim v pohode,len ma vystrašili,že môže sa to zhoršovať:-((
  Ďakujem pekne za odpoveď
  Bibiana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na slovensku sa žiaľ robia prietoky ako skríningové vyšetrenie, pričom sa užitočnosť tohoto skríningu nepotvrdila.
  Vyšetrovanie prietokov má význam vtedy, ak plod zaostáva v raste a má menej plodovej vody, pri normálne rastúcom plode nemá vyšetrenie prietokov zásadný význam, skor vedie k vystrašeniu pacientky.
  Na druhej strane chápem Vášho lekára, že je opatrný, ak by sa čokoľvek stalo (čo sa može samozrejme stať každému z nás), tak sa bude riešiť, že prečo to nesledoval. Inak hodnota prietokov je podľa mňa hraničná, a nie je potreba sa stresovať, ale závisí samozrejme na tom, či plod rastie a prospieva.

Podobné otázky

 • Piata choroba

  , Autor: TEPE

  Dobrý deň pán doktor,

  prečítala som všetky dostupné zdroje informáci, rovnako aj Vaše odpovede v poradni. Nie som si ale istá presných odpovedí na moje otázky. Pred 10 dňami som bola v kontakte s neterou, ktorej bola diagnostikovaná 5. choroba. Od dnes sa snažím márne dopátrať k niekomu, kto by bol ochotný zobrať mi krv na protilátky. Ak sa to teda nepodarí, budem nútená realizovať odber ako samoplatca. Chcela by som sa Vás teda opýtať kedy je najlepšie ho uskutočniť? Mám počkať ešte cca 10 dní kým uplynie inkubačná doba? Som v 22. týždni. Zajtra ma čaká morfologický ultrazvuk a následne 4.6. poradňa. Bude stačiť táto frekvencia vyšetrení, prípadne vie adekvátne môj gynekológ hodnotiť aj prietoky a iné parametre, ktoré sa pri tomto ochorení sledujú. Ďakujem veľmi pekne za prípadnú odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prvé protilátky je ideálne vyšetriť hneď, pretože je veľká šanca, že ste chorobu prekonali v minulosti a nemusíte sa preto vôbec stresovať.
  ďalšie protilátky sa potom odporúčajú, iba ak bude prvý odber negatívny, s dostupom 14 dní. Ak by ten druhý odber dokázal nákazu, potom je potrebné sledovať plod na rýchlosť toku krvi v mozgu, čo je ukazatelom vzniku chudokrvnosti.

 • Hodnoty v tehotenskej knižke

  , Autor: Dada1992

  Dobrý deň pán doktor,
  Bola som na každomesačnej poradni a som v 32tt. Moja pani doktorka povedala, že je všetko v poriadku, no keď som si potom čítala zapísané údaje tak v údaj v kolonke BPDxFOCD je údaj 89n36+3 . Chcem sa spýtať, ci neznaci problém , keďže dom len v 32tt.
  Plus sa chcem spýtať či sú tieto prietoky v poriadku. DA-S/D 2,49. DA-PI 0,90 DA-RI 0,60.

  Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň

 • Prietoky v 35+4tt

  , Autor: Domča4

  Dobrý deň.

  Rada by som sa informovala, či tieto prietoky v 35+4tt sú podľa vás v poriadku alebo sú patologické.
  Plod ma polohu KP, placenta zadná stena
  AU
  RI 0,79
  PI 1,54
  S/D 4,93
  HR 129 bpm

  MCA
  RI 0,71
  PI 1,31
  S/D 3,44
  CPR 0,85


  Ďakujem pekne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podľa zahraničných tabuliek nie sú tieto hodnoty v norme a určite ich treba zhodnotiť v súvislosti s rastom plodu a na základe toho určiť ďalší postup sledovania tehotnosti.

 • Piata choroba v 36 týždni rehotenstva

  , Autor: PetFisch

  Dobrý deň,
  mladšej dcére sa prejavili príznaky piatej choroby ( typická vyrážka a výtok z nosa). Ja s ňou spávam v posteli, čiže vírusu som bola vystavená určite. Netuším či som ochorenie v detstve prekonala alebo nie no aktuálne mám už pár dní slabšiu nádchu a mierne škriabanie v hrdle. Práve som začala 36 týždeň. Viete mi prosím poradiť čo mám robiť? Hrozí nejaké riziko pre bábätko? Ďakujem velmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bolo by vhodné čo najskôr vám vyšetriť protilátky v krvi, či ste ochorenie prekonali. Ak nie, potom sa s odstupom času (14 dní) odoberú znova protilátky, ak sa začne tvoriť IgM, tak ste infikovaná a potom je potrebné sledovať prietoky krvi v mozgu plodu, či nedochádza ku rozpadu jeho krviniek. Ak ste v dosahu Bratislavy, môžete sa objednať ku mne do poradne.

 • Zaostávanie vývoja hlavičky.

  , Autor: Vikinka444

  Dobrý deň pán doktor, som momentálne 25+4, termín pôrodu stanovený presne,
  Takže podstúpila som ďalšie vyšetrenia v ktorom boli namerané nasledujúce hodnoty
  BPD= 57.35 mm GP (1.5%)(23+4)
  HC= 224.34 mm GP (4.3%)(24+3)
  AC= 201.30 mm GP (18.2%) (24+5)
  FL= 44.61 mm GP(14%)(24+5)
  AC/BPD/FL/HC = 719g GP(11%)(24+3)
  Plus boli namerané ďalšie hodnoty končatin ktoré boli v priemere určené na 25+5tt, cereb na (26+0).
  Všetkými meraniami vyšiel termín pôrodu celkovo 25+1. Takže to sedí s vyšetreniami môjho gynekológa. Po poriadnom prešetreni lekár nevidel žiadne podozrenie na nejaké genetické chyby. Fetal Anatomy vyšlo všetko v normálne. Srdce taktiež v poriadku 167 bpm, prietoky v poriadku, množstvoplodovej vody tiež... lekár povedal, že je všetko v poriadku, on nevidí nič zlé, ak mi ukazoval grafy tak vsetko bolo pekne vnpriemere, avšak až doma som si vsimla, že takisto nameral takéto nízke hodnoty. Dokonca ak to porovnám s hodnotami môjho gynekológa týmto špecialistom tak za týždeň 24+4 sa hodnota BPD zmenila z 5.54 cm (22+6) na 5.74 cm (23+4), takže ,a 7 dní hodnota narástla len o 5 dní, takisto aj hodnota FL narástla o 5 dní. ... viete mi k tomuto povedať nejaký Váš názor? Alebo by som mala podstúpiť ešte nejaké iné vyšetrenia? S manželom sme obaja vysoký približne 170-180 cm. Ďakujem.


  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nemá význam opakovať merania v čase kratšom ako 14 dní. Pretože za 7 dní narastú jednotlivé rozmery plodu okolo 3 mm, čo je bežná chyba merania, takže sa to v tom stratí.
  Vaša výška teraz nemá nič spoločné s rastom plodu, sú to odlišné veličiny.
  Nič iné neostáva, iba počkať 14 dní a prípadne potom znova premerať hlavičku, ak bude pretrvávať zaostávanie v raste, alebo sa prehĺbi, treba pátrať po príčine.