Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,233 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Ruptura uteru a následné tehotenstvo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer pán doktor,

  nedávno som zistila, že čakáme bábätko. Za normálnych okolností by som sa nesmierne tešila, avšak teraz ma tak-trochu opantala obava z neznámeho.Mám za sebou tri pôrody. Prvý bol spontánny vaginálny (všetko bolo o.k.) Počas druhého tehotenstva mi v polovici tehotenstva praskli plodové obaly a po dvoch mesiacoch v nemocnici sa lekári pokúšali o záchranu dieťatka cisárskym rezom (lekár to nazval vynútená sekcia). Asi o 11 a pol mesiaca som otehotnela opätovne, avšak pri predchádzajúcom pôrode (sekcii) som sa následne nevedela vyše dva týždne postaviť a nabalilo sa množstvo iných problémov (infekcia v operačnej rane atď), keďže som sa bála, že by sa to mohlo opakovať - prosila som svojho lekára, aby mi povolila vaginálny pôrod. Veľmi nechcel, ale nakoniec povolil. Tretí pôrod sa spustil spontánne, šikovno postupoval avšak keď som už bola otvorená na 9 tak praskla maternica, pôrod okamžite zastavili a ukončili cisárskym rezom (tentokrát bolo po pôrode všetko o.k.). Keď som po šestonedelí rozprávala so svojim lekárom tak sa pýtal, či plánujeme ešte detičky a ak hej, že by trebalo počkať 3,4 roky. A to je to čoho sa obávam. Od pôrodu prešiel len rok a ja mám takú obavu s akou reakciou sa u lekára stretnem, čoho sa mám alebo môžem obávať, čoho sa prípadne treba vystríhať.Ani neviem na čo všetko by som sa mala opýtať. Mohli by ste mi prosím niečo konkrétne poradiť alebo ma nejako usmerniť.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak tomu dobre rozumiem, otehotnela ste dvakrát pomerne nebezpečne (prvý krát za menej ako rok, a druhý krát po prasknutí maternice za rok).
  V súčasnej dobe pri možnostiach antikoncepcie je to nezodpovedné.
  Nikto Vám nespočíta riziko prasknutia v gravidite, pretože netušíme ako sa hojí predchádzajúce prasknutie. Osobne Vám doporučujem navštíviť nemocnicu, kde Vás operovali, a podľa operačného protokolu zvážiť, či je gravidita vobec únosná a nehrozí prasknutie niekde v 20. týždni a vykrvácanie do brucha a úmrtie.