• Ruptura uteru a následné tehotenstvo

    Dobrý večer pán doktor,

    nedávno som zistila, že čakáme bábätko. Za normálnych okolností by som sa nesmierne tešila, avšak teraz ma tak-trochu opantala obava z neznámeho.Mám za sebou tri pôrody. Prvý bol spontánny vaginálny (všetko bolo o.k.) Počas druhého tehotenstva mi v polovici tehotenstva praskli plodové obaly a po dvoch mesiacoch v nemocnici sa lekári pokúšali o záchranu dieťatka cisárskym rezom (lekár to nazval vynútená sekcia). Asi o 11 a pol mesiaca som otehotnela opätovne, avšak pri predchádzajúcom pôrode (sekcii) som sa následne nevedela vyše dva týždne postaviť a nabalilo sa množstvo iných problémov (infekcia v operačnej rane atď), keďže som sa bála, že by sa to mohlo opakovať - prosila som svojho lekára, aby mi povolila vaginálny pôrod. Veľmi nechcel, ale nakoniec povolil. Tretí pôrod sa spustil spontánne, šikovno postupoval avšak keď som už bola otvorená na 9 tak praskla maternica, pôrod okamžite zastavili a ukončili cisárskym rezom (tentokrát bolo po pôrode všetko o.k.). Keď som po šestonedelí rozprávala so svojim lekárom tak sa pýtal, či plánujeme ešte detičky a ak hej, že by trebalo počkať 3,4 roky. A to je to čoho sa obávam. Od pôrodu prešiel len rok a ja mám takú obavu s akou reakciou sa u lekára stretnem, čoho sa mám alebo môžem obávať, čoho sa prípadne treba vystríhať.Ani neviem na čo všetko by som sa mala opýtať. Mohli by ste mi prosím niečo konkrétne poradiť alebo ma nejako usmerniť.

    Dobrý deň,
    ak tomu dobre rozumiem, otehotnela ste dvakrát pomerne nebezpečne (prvý krát za menej ako rok, a druhý krát po prasknutí maternice za rok).
    V súčasnej dobe pri možnostiach antikoncepcie je to nezodpovedné.
    Nikto Vám nespočíta riziko prasknutia v gravidite, pretože netušíme ako sa hojí predchádzajúce prasknutie. Osobne Vám doporučujem navštíviť nemocnicu, kde Vás operovali, a podľa operačného protokolu zvážiť, či je gravidita vobec únosná a nehrozí prasknutie niekde v 20. týždni a vykrvácanie do brucha a úmrtie.