• 21 tt a môj zdravotný stav

    Dobrý deň, pán doktor, chcem Vás len poprosiť o Váš názor na môj zdravotný stav, nakoľko sa cítim subjektívne celkom ok, avšak som už mesiac a pol PN a dnes mi lekár predĺžil PN o ďalší mesiac, no nepochopila som úplne jasne dôvody. Pokusím sa v skratke opísať situáciu. Ospravedlňte prosím ten dlhší text. V 14. týždni tehotensva som jednorázovo zakrvácala, lekár konštatoval, že sa placenta dotýka krčka a že musím mať kľud a vypísal ma. Odvtedy som zatiaľ tak naozaj nekrvácala (momentálne som v 20 tt + 2), parkrát (asi 3 krát) sa objavil jednorazovo výtok žltohnedej farby (išlo skôr o také kusy hmoty krémovej konzistencie) a raz kvapka krvi v moči (to bolo diagnostikované ako zápal močových ciest, ale nebola mi robená kultivácia a ani som nemala subjektívne ťažkosti, tak neviem). Lekár dnes skonštatoval, že placenta je už v poriadku, na zadnej stene a nezasahuje do dolného segmentu maternice. Od 17. týždňa mi však tvrdne brucho. Vyzerá to asi tak, že sem tam sa mi na bruchu urobí tvrdý "hŕb" väčšinou vpravo dole (viditeľný aj voľným okom), nebolí to akurát cítim taký tlak akoby mi zrazu niečo tlačilo niekde na močový mechúr. Trvá to tak 10 - 30 sekúnd a potom sa to vyrovná a zmäkne. Mávam to dosť často, cez deň väčšinou pomenej ale večer keď si sadnem pred televízor aj každú pol hodinu, niekedy v noci keď sa otáčam v posteli. Lekár mi na to dnes povedal, že podľa neho to nie je tvrdnutie ak je to lokalizované vpravo dole ale len dieťa sa tlačí na brušnú stenu. Krčok má podľa vaginálneho ultrazvuku vraj 4,5 cm a na pohmat je tvrdý a uzavretý. Zároveň povedal, že keby to bolo tvrdnutie, krčok by už vyzeral inak. Keď som sa ale spýtala či môžem ukončiť PN, tak povedal, že vzhľadom na to tvrdnutie, mám zostať doma ďalší mesiac a že keď budem mať pocit, že je to predsalen tvrdnutie, mám si kúpiť magnézium. Som z toho strašne sklamaná lebo som sa tešila, že už konečne nastúpim do práce a hlavne nie sú mi jasné dôvody ďalšej PN, veď doktor tvrdil, že nejde o tvrdnutie. Čo si o tom, prosím, myslíte? Je to so mnou naozaj také zlé, že musím byť zatvorená doma (nemám povolené ani vychádzky :( )??? ďakujem za Váš názor a čas.

    Dobrý deň,
    k tvrdnutiu maternice často dochádza vplyvom námahy a kľudový režim je často jediné opatrenie, čo pomože.
    Sama zistíte, či sa Vám príznaky zhoršujú po námahe. Na druhej strane, ak sa nemení nález na čípku, tak potrat v tejto chvíli nehrozí.