• nadmerná laktácia

    , Autor: martinag

    Dobrý deň, prosila by som o radu. Mala som po pôrode, veľmy zvláštne stavy, ktoré u mňa vyvolala nadmerná laktácia. Porodila som v 35 t.t. Laktácia mi nabehla tak na 3-4 deň po sekcii. Lenže dieťa predčasník nesal. Nebol v inkubátore, keďže všetky funkcie aj dýchanie mal v poriadku. Len nesal, povedali mi že u predčasníka ten sací reflex nie je tak vyvynutý, a že si mám odsávať mlieko a budeme ho kŕmiť s fľašky. Dieťa ako tak papalo s fľašky a ja som odsávala každé 2 - 3 hodiny. Odsávala som tak 200 ml na jedno odsatie. To bolo veľmi veľa mlieka. Malý takú spotrebu v papalní zdaleka nemal. Tak sme mlieko do rezervy uskladňovali, mrazili Za 2 mesiace zásoba 30 litrov mrazeného m.mlieka. K priamemu kojeniu som sa už s malým časom nedopracovala. Nesal s prsníka. Tak sme odsávali, kŕmili s fľašky a mrazili zvyšné mlieko ktoré nevypil. Denne som mala aj 2 litre. Keď som chcela menej odsávať, aby sa menej tvorilo, aby sa tvorba mlieka rovnala spotrebe(koľko malý vypije), tak pri snahe menej odsávať, sa mi narobili akoby hrče v prsiach, zatvrdli prsníky, a teplota mi stúpla na 38. Tak som znova viac odsala na úľavu, telu aj prsiam. Uľavilo sa aj teplota pomynula. O pár dní skúsila som znova prejsť na menej odsávania, do kelu nemali sme už kde uskladnovať, a malý sať z prsníka ani za svet. A znova teplota a zatvrdnuté veľmi boľavé prsia. Tak nadnerná laktácia a neustále odsávanie ma vyčerpávalo. A horúčka mi vždy vyskočila, keď som sa snažila menej odsávať. Bola som veľmy nervózna, po 3 mesiacoch od pôrodu, absolútna nechuť na sex, cítila som sa strašne "zahornónovaná" mala som pocit, že proti sile prolaktínu som bezmocná. Pre mňa to bolo strašné obdobie, bezmocnosti a zúfalstva a neviem ako môže toto obdobie po pôrode niekto nazvať, prekrásne obdobie. Všetky tieto moje problémy pomynuli, zastavením tvorby mlieka. Pomohla so si k tomu sama cielene, na pár dní som sa sťahovala, elast. obväzom a behom 3 dní všetko moje 4 mesačné trápenie pomynulo a ja som si tým dňom začala užívať materstvo. Býva toto u mamičiek bežné? ak áno tak sa o tom málo hovorí. môže ma toto čakať aj po ďalšom pôrode? ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň,
    pri odsávaní to býva, tvorba mlieka ide na maximum. Pri kojení dieťa vypije koľko potrebuje ato sa potom dotvorí. Stav sa nemusí opakovať.