Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • nadmerná laktácia

  , Autor: martinag

  Dobrý deň, prosila by som o radu. Mala som po pôrode, veľmy zvláštne stavy, ktoré u mňa vyvolala nadmerná laktácia. Porodila som v 35 t.t. Laktácia mi nabehla tak na 3-4 deň po sekcii. Lenže dieťa predčasník nesal. Nebol v inkubátore, keďže všetky funkcie aj dýchanie mal v poriadku. Len nesal, povedali mi že u predčasníka ten sací reflex nie je tak vyvynutý, a že si mám odsávať mlieko a budeme ho kŕmiť s fľašky. Dieťa ako tak papalo s fľašky a ja som odsávala každé 2 - 3 hodiny. Odsávala som tak 200 ml na jedno odsatie. To bolo veľmi veľa mlieka. Malý takú spotrebu v papalní zdaleka nemal. Tak sme mlieko do rezervy uskladňovali, mrazili Za 2 mesiace zásoba 30 litrov mrazeného m.mlieka. K priamemu kojeniu som sa už s malým časom nedopracovala. Nesal s prsníka. Tak sme odsávali, kŕmili s fľašky a mrazili zvyšné mlieko ktoré nevypil. Denne som mala aj 2 litre. Keď som chcela menej odsávať, aby sa menej tvorilo, aby sa tvorba mlieka rovnala spotrebe(koľko malý vypije), tak pri snahe menej odsávať, sa mi narobili akoby hrče v prsiach, zatvrdli prsníky, a teplota mi stúpla na 38. Tak som znova viac odsala na úľavu, telu aj prsiam. Uľavilo sa aj teplota pomynula. O pár dní skúsila som znova prejsť na menej odsávania, do kelu nemali sme už kde uskladnovať, a malý sať z prsníka ani za svet. A znova teplota a zatvrdnuté veľmi boľavé prsia. Tak nadnerná laktácia a neustále odsávanie ma vyčerpávalo. A horúčka mi vždy vyskočila, keď som sa snažila menej odsávať. Bola som veľmy nervózna, po 3 mesiacoch od pôrodu, absolútna nechuť na sex, cítila som sa strašne "zahornónovaná" mala som pocit, že proti sile prolaktínu som bezmocná. Pre mňa to bolo strašné obdobie, bezmocnosti a zúfalstva a neviem ako môže toto obdobie po pôrode niekto nazvať, prekrásne obdobie. Všetky tieto moje problémy pomynuli, zastavením tvorby mlieka. Pomohla so si k tomu sama cielene, na pár dní som sa sťahovala, elast. obväzom a behom 3 dní všetko moje 4 mesačné trápenie pomynulo a ja som si tým dňom začala užívať materstvo. Býva toto u mamičiek bežné? ak áno tak sa o tom málo hovorí. môže ma toto čakať aj po ďalšom pôrode? ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri odsávaní to býva, tvorba mlieka ide na maximum. Pri kojení dieťa vypije koľko potrebuje ato sa potom dotvorí. Stav sa nemusí opakovať.