Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • je to v poriadku?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  chcela by som sa spytat, ci je to normalne, ze moj doktor este nevidel akciu srdiecka (podla PM som 8/2). Teraz absolvujem vysetrenia krvi na potvrdenie resp. vyvratenie tehotenstva.
  Dakujem

Podobné otázky

 • Tvrdnutie

  , Autor: Kika779

  Dobrý deň

  Som v nemocnici v 34tt lebo boli 2x zle prietoky. Ale už 3x bolo robene sono, a boli dobre. Tvrdnutie bruska mám od 22tt, ale krčok stále drží. Aj na CTG tvrdnutie ukazuje ako keby kontrakcie. Lekari zatial nic nevravia. Je to v poriadku? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ťažko je na to odpovedať, dôležitý je rast plodu a k tomu sledovanie prietokov. Ak sa Vám neskracuje krčok nie je tvrdnutie nijako nebezpečné. Samostatné prietoky pri normánom raste plodu majú iba minimálnu výpovednú hodnotu.

 • Placenta

  , Autor: simik1903

  Dobry den pan doktor, co znamena v 34tt : Placenta fundus G III? Je to zlý nález? Alebo je to v poriadku? Ake to má rizika? Čitala som, ze stupen 3 má byť až nejak od 38tt.
  Dakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  znamená to, že placenta je umiestnená na vrchole maternice, čo je úplne normálne.
  GIII znamená stupeň zrelosti, je to pomerne nepresný ukazovateľ "starnutia" placenty, kedy sa do tkaniva placenty ukladajú soli vápnika a robia typický obraz (svietiace línie a body). Ak plod rastie normálne, a má normálne množstvo plodovej vody, je potrebné iba kontrolné meranie plodu o 14 dní vrátane dopplerovského zhodnotenia funkcie placenty (tzv. prietoky).

 • Kontrola krčka

  , Autor: Mice169

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať, koľko krát by mal gynekológ na bežnej poradni počas celého tehotenstva kontrolovať stav krčka? Mám pocit ze od 12tt. ( Teraz som v 25tt) mi lekár kŕčom, resp. vyšetrenie zo spodu nerobil. Je to v poriadku? Mám si o také vyšetrenie žiadať? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vaginálne vyšetrenie na zhodnotenie stavu krčka maternice by malo byť súčasťou pravideľných vyšetrení v poradni. Avšak u nás prijatý štandardný postup je v tomto zmysle trocha nejednoznačný:
  "Vonkajšieho vyšetrenia tehotnej a bimanuálne vyšetrenie tehotnej (zhodnotenie cervix skóre - podľa zváženia)"
  V niektorých krajinách sa tehotné vaginálne nevyšetrujú. Odporúča sa však okolo 25.-26. týždňa meranie krčku maternice ultrazvukom (cervikometria), čo je najpresnejší ukazateľ hroziaceho predčasného pôrodu.
  Osobne si myslím, že cervikometria má význam už po 16. týždni, pretože môže zachytiť nedostatočnosť krčka maternice a prípadne možno indikovať potrebnú liečbu.

 • Info

  , Autor: Kiaraasa

  Dobrý deň pán doktor, som v 5tt, žiaľ mám veľmi silnú angínu aj s teplotou, lekári mi nasadili Axetine 500, nakoľko na penicilín mám silnú alergiu.. je to v poriadku? Neuškodí to bábätku a hlavne v takto skorom štádiu? Dakujem vopred .y

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  závisí akú máte alergiu na penicilín, ale axetine môže mať skríženú reakciu (ak ste mala anafylaxiu alebo ste sa dusila). Pre tehotenstvo je axetine bezpečné

 • Prietoky 33tt.

  , Autor: Sima122333

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať na hodnotu prietokov v 33tt. RI bolo namerané s hodnotou 0,52 (aké sú vlastne ideálne hodnoty? Čím je vyššie/menšie číslo prietokov, tak tým pádom to čo znamená.) Je to v poriadku?
  Ďalšie hodnoty: BPD: 81mm, HC: 294 mám, AC:283mm, FL: 62 mm, EFW: 1953g, placenta predná stena, PV v norme, BFC: 0
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hodnota rezistent indexu (RI) sa musí brať komplexne ako doplňujúci parameter pri biometrii - meraní plodu. Hodnota pod 0.7 sa berie ako norma.