• separacia membran v 16tyzdni tehotenstva

    Dobry den,

    chcela by som Vas poprosit o Vasu radu.

    Pred par dnami som bola objednana na amniocentezu, ale lekarka sa ju rozhodla odlozit o tyzdnen kvoli tomu, ze amnion este nebol pripojeny k stene maternice. Velmi by to vraj zvysilo riziko potratu.
    Mam 28 rokov a moj 18 mesacny syn ma DS (trizomia 21). NT scan bol dobry a krvne testy na DS boli 1:292.
    Lekarka sice vravela, ze sa nemusim obavat a o tyzden by to malo byt zrastene, ale ja mam aj tak obavy, kedze som v 16tyzdni tehotenstva a membrany zvycajne zrastu 14-16tyzdni.
    Na internete som nasla zopar clankov, kde sa pisalo o separacii membran ako jednej z indikacii chromozomalnej vady plodu pripadne predcasneho porodu ..(inak nemam ziadne problemy/bolesti/krvacanie).

    Moze byt separacia sposobena tym, ze dviham 18mesacneho syna, ktory vazi 12kg? (este sam nechodi).
    Mate skusenosti s podobnym pripadom? Moze to byt indikaciou chromozomalnej alebo inej vadu plodu?

    Velmi pekne dakujem

    Petra

    Dobrý deň,
    osobne si myslím, že je to naozaj nezmysel, že je to skor nesprávnym datovaním tehotnosti. Určite však by som vo Vašom prípade amniocentézu doporučoval, kvoli anamnéze a výsledkom genetického skríningu.