Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • 37TT

  , Autor: Registrovaný používateľ

  DOBRY DEN CHCEM SA SPYTAT SOM V 37TT A VAHA DIETATA JE UZ 3220G NIEJE TO MOC A BIOMETRIU A PRIETOKY MAM RI 0,67 S)D 3,1 CO TO PROSIM ZNAMENA DAKUJEM

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to no rmálna váha plodu blížiaceho sa do termínu, okrem toho je to iba odhad.
  Prietoky znamenajú aký odpor kladie placenta plodu, ak by sa v placente hromadila kyselina mliečna, bude klásť vyšší odpor a prietoky sa budú zvyšovať, Vaše hodnoty sú naprosto normálne.

Podobné otázky

 • Streptokok a plavanie

  , Autor: Ester123

  Dobrý deň, som v 37tt, ster na streptokoka mi vyšiel negatívne. Zvažujem že by som do pôrodu išla na kupalisko/plaváreň, keďže tieto teploty zvládam veľmi zle. Predpokladám že nie je možné sa týmto streptokokom "nakazit" vo verejných bazénoch? Chcem sa len uistiť, ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  streptokokus agalactiae je bežná flora na našom tele. Môže sa tam dostať z prostredia, z prádla to sa nedá ustrážiť. Nerobí žiadne prejavy a nie je potrebné kvôli obavám z jeho kolonizácie akokoľvek obmedzovať svoj bežný život. Kľudne choďte do bazénu.

 • Anti D protilátky

  , Autor: Animus

  Dobrý deň pán doktor,
  Moja krvná skupina je 0- manžel je 0+. Máme dvojročnú dcéru, ktorá je RH+. Po pôrode mi bola podaná rhega. Teraz som druhý krát tehotná. Od začiatku tehotenstva mám pozitívne anti D protilátky, spočiatku mi robili odber každé 4 týždne, ku koncu tehotenstva každé dva týždne. Posledné hodnoty, ktoré mám od môjho obvodného gynekológa boli NAT SA 32, po dvoch týždňoch NAT SA 64. Následne som začala chodiť do poradne v nemocnici, kde mi robili odber v 37tt a hodnota vyšla na 1:512 (pred tým som mala vždy pri výsledkoch záver že hodnoty sú ešte v poriadku pre plod a kedy treba odber opakovať, teraz prišiel len výsledok bez popisu). Doktorka nad tým len mávla rukou a presunula ma z rizikovej poradne do poradne pre nekomplikovane tehotenstvo. Teraz som už 39tt a ďalšie odbery nikto nerieši. Som z toho celkom nervózna nakoľko tá hodnota je podľa mňa dosť vysoká. Mám sa obávať alebo je to naozaj zanedbateľné?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite je potrebné zmerať pomocou ultrazvuku rýchlosť toku krvi v mozgovej tepne, čím sa dá stanoviť riziko chudokrvnosti plodu (anémie). V 37. týždni by som však pri takto vysokej hodnote uvažoval aj o pôrode, pretože protilátky prechádzajú k plodu a môžu spôsobiť hemolytickú anémiu, a po pôrode závažnú žltačku.

 • Otvorená na 3cm

  , Autor: Luckatsc

  Dobrý deň pán doktor.Mám spotrebovaný krčok a som otvorená na 3 cm.Prepustili ma domov nakoľko takyto nález pretrvával týždeň.Dnes som 36+5tt...V sobotu budem ukončený 37tt.Kamarátkin syn má krštiny a zavolali nás tam.Môžem ísť na krst s takýmto nálezom alebo mám doma ležať? Samozrejme pobalená v aute keby dačo.Cesta z krstu do pôrodnice je 23km ☺️...Jedna doktorka mi to dovolila ale tej druhej čo ma vyšetrovala keď ma lrepúšťali som sa nespýtala.Nález sa nezmenil.Ďakujem za odpoveď ☺️

 • Pôrod na spadnutie

  , Autor: Luckatsc

  Dobrý deň pán doktor.Píšem vám ohľadom môjho stavu.V utorok som prišla do nemocnici bola som 35+3tt...Nález bol spotrebovaný krčok a otvorená na 3cm.Dostávala som magnézium do žily.Pred včerom po ukončení 36tt ma z magnezia odpojili a jedla som len v tabletkach.Cely čas mám tvrdnutie brucha a bolesti krížov.Cítim to celkom intenzívne ale dá sa to vydržať.Včera a dnes (36+2tt) som znova zapojená na magnezku a cgceli ma prepustiť dnes no doktori usúdili,že ma nechajú do piatku nakoľko mám to tvrdnutie brucha a chcú počkať do konca 37tt...Na ctg záznamoch mi ukázalo kontrakciu a včera pred magneziom už dve kontrakcie.Dnes na pásoch žiadnu.Viete mi povedať načo ma nechávajú v nemocníci a či mi naozaj pri týchto nálezoch hrozí v tomto týždni porodiť? Neviem ako funguje to ctg ale kontrakcie ukázalo ale necítila som to ako bolesť.Je možné že cítim kontrakcie ako bolesť chrbta a tvrdnutie? Bojím sa že nebudem vedieť že to prichádza.Nakoľko necitim kontrakcie ani otváranie...Citim len stuhnuté brucho a bolesť chrbta ktorá nieje v intervaloch ale je stála...Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nález je naozaj výrazne pokročilý, ale hospitalizácia nepredlži graviditu. Kľudne môžete na začiatok pôrodu čakať aj doma, ale závisí aj na tom, akú máte dostupnosť do nemocnice, lebo pôrod môže pri taktom pokročilom náleze pokračovať celkom svižne, predovšetkým po odtoku plodovej vody. Pravé pôrodné bolesti rozpoznáte, sú typické svojou intenzitou a pravideľnosťou. Ale ani napriek pokročilému nálezu nemusíte predčasne porodiť, u nás sme sledovali rodičku od 33. týždňa otvorenú na 5 cm, a donosila do termínu /bola doma/.

 • Hnedý výtok v 37tt.

  , Autor: SimGas

  Dobre ráno p.doktor. Prosím Vás od včera mám také mierne bolesti v podbrušku, nestupnujú sa, na ľavej strane občas pocitom také pichnutie. Ráno som si našla výtok na imtimke (taky do hneda), následne aj po utreti som zbadala aj na papieri. Malého mám otoceneho stále KP, v stredu sa má ísť naplánovať sekcia. Počkať aspoň do pondelka a ísť na vyšetrenie k svojmu lekárovi alebo mám ísť na pohotovosť? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  plánovaná sekcia by sa mala robiť určite najviac 7 dní pred termínom, ak sa robí skôr, prudko narastajú celoživotné zdravotné komplikácie pre plod.
  Ak máte bolesti a špiníte, určite je potrebné vyšetrenie.