Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,163 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • pes

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, dnes mi u známych skočil pes (zlatý retriever) na brucho - len z miesta, nebol rozbehnutý, trošku to zabolelo, mám aj pod pupkom škrabenec, ktorý som si vydezinfikovala (škrabanec bol spravený cez tričko). Pohyby cítim, bolesti nemám žiadne. Je všetko v poriadku alebo treba ísť k doktorovi? ďakujem za odpoveď. Som v 32tt.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ide o silu nárazu, ja to neviem posúdiť, ale plodová voda odtlmí bežné nárazy na brucho. Po páde a autonehode sa doporučuej návšteva lekára a 2 dni hospitalizácia.

Podobné otázky

 • Problémy v 35tt

  , Autor: Sandrita123

  Dobrý deň pán doktor,
  Včera som bola u vás v ružinovskej nemocnici na prvej kontrole pre pôrodom, som v 35tt,a pán doktor, ktorý má vyšetril, povedal, že sa už začínam otvárať a záleží na mne kedy porodim, ako sa budem šetriť. V správe je napísané 1,5cm.Ale mávam už niekoľko dní problémy, že ma tam dole párkrát za deň tak 2-3 krát neznesitelne začalo pichať, také rezave bolesti až do slabín, že si vždy musím rýchlo ľahnúť aby to prešlo, davam si magnézium, ale moc to nepomáha. Aj som to pánovi doktorovi vravela, no mam sa teda šetriť co najviac. Mam doma 2 ročného syna, tak pri ňom sa to moc nedalo asi preto mi začali tieto problémy ????‍♀️teraz mi bude viac mamina aj manžel pomáhať, tak budem ozaj viac oddychovať. Moja otázka ale je, že mam tam dole po vyšetrení pocity diskomfortu, akoby sa tam možno začínal niaky zápal, jemne podráždenie, možno stipanie sem tam, dala som si na noc probioticku, trosku je to lepšie, ale tak nechcem nič podcenit, co by ste mi odporučili? Stačí si dávať tie probiotika a ak sa to nezhorsi nemusím utekať na vyšetrenie? Plus sa mi začína robiť herpes na pere, potrela som si ho zoviraxom, môžem ten zovirax ci radsej nie? Ďakujem s pozdravom Alexandra

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  trochu by som polemizoval s kolegom, nemáme dôkazy, že by kľudový režim predlžoval tehotenstvo, myslím, že sa nemusíte v tomto ohľade obmedzovať, môžete žiť bežný život.
  Ak máte pálenie pošvy, kúpte si antimykotický krém a preliečte sa.
  Zoviras na pere nevadí, je bezpečný.

 • Výtok 23tt

  , Autor: Sisa1594

  Dobrý deň, od začiatku tehotenstva ma trápi žltý vytok, lekár ho skúšal preliečiť, no neúspešne. Vždy bol však vyhodnotený ako neškodný. No od včera som si našla ako keby ružové malé hrudky, sem tam, nič ma neboli nesvrbi. Je to dôvodom ísť na pohotovosť alebo môžem počkať do pondelka kedy mám termin u svojho lekára? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pokiaľ nemáte bolesti aní iné problémy, stačí počkať na bežnú kontrolu. Ak by sa stav zhoršil a bola by vo výtoku jasná krv, je potrebné vyšetrenie hneď.

 • Vyskok psa

  , Autor: Mimi1809

  Dobry den, pan doktor, som v 12tt+4 a dnes na mna nas 25 kilovy pes vyskocil prednymi nohami priamo pod uroven pupka az mi spravil dva rozsiahle skrabance na brusku. Sice nie su vobec hlboke, len povrchove, no aj tak stipu. Nemohlo sa dufam babatku nic stat, vsak? :(

 • Potraty

  , Autor: Asti

  Dobry den, mam viacmenej statisticku otazku. V mojom okoli je viacero zien, vratane mna, co prve tehotenstvo potratili a nasledne porodili aj viac zdravych deti po sebe. A toto prevazuje, pocuvam/citam tento scenar najcastejsie. Iste, dopocujete sa aj o inych scenaroch, napr jedno uspesne tehotenstvo, nasledne 5 strat a potom zase uspech, alebo 7 strat a po tom 3 zdrave deti atd... Je to len nejaka selektivna pozornost, alebo je skutocne pravda, ze najcastejsie nevyjde prave prve tehotenstvo? A ak ano, preco je to tak? Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  isto rozumiete, že Vaše vlastné pozorovanie nie je možné zovšeobecňovať. Ale niečo na tom bude, lenže v inom zmysle.
  Riziko potratu závisí predovšetkým na veku ženy, u príliš mladej (menej ako 19 rokov) je toto riziko vyššie, potom riizko klesá, u staršej (nad 40 rokov) znova začne stúpať. Veľmi dôležitým faktorom je aj "plánovanie tehotnosti", žiaľ skoro 40% tehotností vzniká neplánovane, preto je veľmi dôležitá osveta o antikoncepcií a ochrane pred neželanou graviditou. Mimochodom veľká analýza viacerých štúdií dokaázala, že ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, majú v budúcnosti až o 40% nižšiu šancu, že tehotenstvo potratia, uplatňuje sa tu plánovanie gravidity a úprava hormonálnej situácie.
  Takže tieto faktory sú dôležité a nie poradové číslo gravidity.

 • Otázka

  , Autor: Vlasta55

  Dobrý deň, spravili sami červené bodky ako pri posve a dole ale aj môjmu priatelovi na zaluďi cervene bodky bola som u gynekologa na steri a vsetko mam v poriadku co mozu byt tie cervene bodky ktoré sa nám spravili pouzivam krem clotrimazol som aj tehotna

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bez vyšetrenia netuší, čo tie Vaše červené bodky znamenajú, môže to byť aj herpes genitalis. Ster nič nepovie, ak sa neposlal na špecializované virologické vyšetrenie.