Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,154 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • macmiror

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  som v 18.tt a pred pár dňami ma dosť bolelo v podbrušku, tak som navštívila svojho lekára.Vyšetril ma a povedal, že mám nejaký zápal - nebral mi ster ani kultiváciu a napísal mi macmiror complex 500. Trochu ma to prekvapilo, lebo som nemala žiadne ťažkosti - ani výtok, ani svrbenie a aj tie bolesti už prestali. V prípade, že by som ten zápal nemala je aj tak macmiror v tehotenstve bezpečný? kedy je počas tehotenstva potrebné robiť stery a kultiváciu? Ďakujem.

Podobné otázky

 • Liečba Macmirorom v tehotenstve nezaberá

  , Autor: annie1234

  Dobrý deň pán profesor,

  Momentálne som v 24.týždni tehotenstva. Od začiatku tehotenstva (vlastne už aj dlho predtým, ale pred tehotenstvom som sa tým nejako nezaoberala, viem moja chyba )mám problémy so svrbením pošvového vchodu, užívam probiotiká lactofeel od začiatku tehotenstva. Prvá kultivácia bola robená tesne predtým ako som zistila, že som tehotná, tam mi vyšlo že mi chýbajú laktobacily a boli doporučené len probiotiká.
  V 14.týždni som 1.krát brala Macmiror komplex vaginálne 7 dní kvôli tomu že mi v kultivácii vyšiel streptokok a tiež klebsiella pneumoniae (subjektívne ťažkosti som pociťovala opäť svrbenie ), cca v 19.týždni mi bol opäť nasadený Macmiror vaginálne na 7 dní kvôli rovnakému nálezu a opäť subjektívne ťažkosti boli svrbenie.
  Liečba mi vždy zaberie tak na 2 týždne kedy nepociťujem ani svrbenie ani nemám žiadny výtok. Potom sa vždy vráti svrbenie a tiež belavý výtok, ktorý som ale ja nikdy nepovažovala za problém, pretože ho pozorujem “celý život”.
  Pred týždnom som bola aj na pohotovosti kvôli podozreniu na iný problém a ordinujúci doktor mi predpísal polygynax na 7 dní kvôli nažltlému výtoku v pošve ( ktorý som mala ale iba 2 dni) no moja doktorka mi ho zakázala aplikovať, povedala že si mám zatiaľ ( do najbližšej poradne ) aplikovať iba vaginálne probiotiká lactofeel ( ktoré užívam pravidelne ).
  O týždeň ma čaká ďalšia poradňa a opäť pociťujem svrbenie čiže predpokladám že zase mi vyjde z kultivácie to isté a bude mi nasadený macmiror.
  Chcem sa opýtať, keďže mi to moja lekárka zrejme nevie úplne preliečiť a vždy sa mi to po chvíli vráti, je tento stav nebezpečný z hľadiska nejakého možného zápalu ? Moja doktorka sa k tomu nevyjadruje hoci som sa jej už opakovane pýtala, či by mi mohol hroziť predčasný pôrod resp.iné komplikácie ak sa to úplne neprelieči. Ordinujúci doktor na pohotovosti (ktorý mi predpísal polygynax) ma ale vystrašil tým, že ak sa ten nález úplne neprelieči môže hroziť predčasný odtok plodovej vody a zápal plodových obalov.
  Dúfam, že som to nenapísala veľmi chaoticky a dá sa z toho pochopiť pointa . Ďakujem za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  presne ste obeťou zbytočného naberania kultivácií a následnej chaotickej liečby s vyhubením prirodzenej flory.
  Kúpte si mastičku proti mykoze (ideálne Jenamazol 2%) a natierajte si vchod pošvy dlhodobo aspoň 14 dní, stav by sa mal postupne upraviť. Probiotiká si určite dávajte ďalej.

 • Kultivácia v tehotenstve

  , Autor: annie1234

  Dobrý deň pán profesor,

  v 13.týždni tehotenstva mi bola robená kultivácia z pošvy, nakoľko už 3 mesiace užívam vaginálne probiotiká a nedarí sa dostať pošvové prostredie do normálu, chýbajú laktobacily. Moje symptómy sú svrbenie vchodu do pošvy, pociťujem to už dlhodobo.
  Pri kultivácii v 13.týždni mi bola nájdená klebsiella pneumiae a tiež streptokok .
  Lekár mi predpísal macmiror na vkladanie na 7 dní a naďalej dlhodobo pokračovať v probiotickej liečbe.
  Momentálne som v 17.týždni, po dobratí macmiroru mi nebol robený kontrolný ster, tak by som sa chcela opýtať, za predpokladu že klebsiella je v pošve stále prítomná, môže spôsobiť nejaké komplikácie v tehotenstve ? Je potreba sa obávať ? Viem, že streptokok bude v pošve prítomný až do pôrodu, že nemá význam liečiť ho ATB liečbou. Už mám za sebou jeden MA v 8.týždni. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  klebsiela môže byť normálnou súčasťou pošvovej flóry, a nerobí žiadne komplikácie. Probiotiká sú dobrý postup, dlhodobo, pretože laktobacily sú veľmi dôležité aj pre zdravý priebeh tehotnosti.

 • Baktérie a otváranie v tehotenstve

  , Autor: MirkaP

  Dobrý deň,
  Aktuálne som v 26 týždni tehotenstva, už mesiac otvorená na 3cm s funelingom krčka. V pôvodných steroch mi zistili streptokoka, ktorého vyliečili antibiotikami. Nález je po mesiaci nezmenený (stále 3cm). Opakovane mi však v steroch vychádza baktéria enterococcus faecalis, ktorú liečili macmirorom a potom ampicilinom no neúspešne. Nemám však žiadne ťažkosti v súvislosti s touto baktériou. Zaujímalo by ma, či môže táto baktéria spôsobovať ďalšie otváranie a zhoršovanie nálezu. Ďakujem veľmi pekne. Pekný deň prajem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri otvorení krčka na 3 cm nie je možné hovoriť o funnelingu. Ak ste takto výrazne otvorená, určite by Vás mali hospitalizovať a zvážiť nejaké opatrenia na prevenciu odtoku plodovej vody takto skoro.
  Osobne si myslím, že máte krčok dlhý 3 cm a nie že ste takto otvorená.
  Enterococcus je normálna súčasť pošvovej flory a nemusí sa liečiť.

 • Macmiror complex 500

  , Autor: Martina333333

  Dobrý deň,
  dnes som volala svojej doktorke, nakoľko sa u mňa v tehotenstve objavil žltý výtok. Nemá žiadny zápach, ani nie je sprevádzaný svrbením alebo pálením. Bez toho aby, mi urobila ster mi iba predpísala Mackiror complex 500. Nie je nebezpečné ho užívať, pokiaľ nie je 100% istota, že mám nejakú infekciu ? Som v 18 tt + 1 deň.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ster je nezmysel a dúfam, že už postupne tento zlozvyk u lekárov prestane. Mikróby v pošve sú veľmi dynamický systém a čo vyjde na kultivácii takmer nikdy nerobí problémy. Výtok samotný nemusí byť známkou infekcie, ak nemá iné prejavy, v tehotnosti je to časté.

 • Enteroccocus faecalis

  , Autor: 8Barbora8

  Dobrý deň, som v 13tt tehotenstva. Už od 7tt mam pálenie v močovej rúre. Doniesla som moc na kultiváciu a moja Gynekologicka mi predpísala Monural (nulové zlepšenie) následne ma odporučila na urologa opäť kultivácia v moci enterokok užívala som zinnat, augmentin (žiadne zlepšenie) som po MA nervózna z tohto stavu, že ma nenormálne bolí, reže a páli močová trubica už mesiac a pol. Som v podstate liečena, ale očividne neefektívne keď stále v moci mam túto baktériu. Googlila som rôzne informácie ako je táto baktéria rezistentna na rôzne atb a to lekári nevedia ? Keď predpisujú stále niečo čo očividne nezaberá? Neviem čo mam robiť ešte stále som na augmentine zlepšenie je mierne ale stále cítim značný diskomfort. Urológ odporučil opakovať kultiváciu nabuduci týždeň - cievkovanim mocom. Predpokladám že tam zas bude, keďže problémy stále mam. Nikdy som toľko atb nezjedla ako za týchto 13 týždňov. Môžete mi prosím poradiť čo mam robiť ? A čo ma teda najviac zaujíma, lebo z toho som na nervy či to ma vplyv na babatko. Som liecena, ale stále nevyliecena a všade píšu ako ma negatívny dopad neliecene infekcie. Fakt netuším čo robiť, ďakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  enterokok je rezistentný na zinnat, ale augmentin by mal zabrať. Pri kultivácii sa testuje aj citlivosť na antibiotiká, liečba by mala byť podľa výsledku cielená. Je však možné, že Vaše problémy nespôsobuje infekcia, urológ by sa mal zamerať aj na iné príčiny uretrálneho syndrómu.
  Ako ideálny liek na močovú infekciu by mohli byť macmiror tablety, obsahujú nitrofuratel, na ktorý sú všetky baktérie zatiaľ citlivé. Liečba asi by mala byť dlhodobá.