Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • obavy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den. Pysala som vam ohladne ranky na krcku,opakovanym vytokom a ze mi nechce dr. zobrat stery z krcka ze sa v nom nechce rypat. Som v 24tt. Mam len obavy z predcasneho porodu kvoli moznej infekcii na krcku,aj ked dr.ma uistila ze z infekcie sa predcasne nerodi. Aj ked vsade citam ako take chlamydky,ci ureaplazma to mozu zapricinit.Tak moze pripadny infekt zapricinit odtok PV? Co by ste robil vy? A 2 vec odporucili ste mi lactovag,pytala som sa dr. ci mozem uzivat probiotika do posvy a ona ze nemozem lebo vylucuju prostaglandin a v mojom pripade to moze vyvolat otvaranie krcka. Teraz neviem ci uzivat,mam v tom misung. Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak si naozaj Váš lekár myslí, že probiotiká vylučujú prostaglandín, bude najlepšie, ak vyhľadáte iného lekára.
  Čo sa týka tej ranky, musel by som vidieť nález, ak je tam zápal, potom je potrebný odber na infekcie, ale nemusí ísť o zápal. Probiotiká sú doležité a v tehotnosti znižujú výskyt infekcii pošvy, ktoré sú zodpovedné za predčasný porod.

Podobné otázky

 • Klobása

  , Autor: Drakaria

  Dobrý deň, zjedla som 4 očká na ktorých bola domáca klobása údená studeným dymom ... mám mať nejaké obavy ? Dá sa zistiť či je všetko ok ?...ďakujem za odpoveď

 • Kúpanie v tehotenstve

  , Autor: Denyi

  Dobrý deň, prosim radu. Môj gynekológ neodporúča, ale ani nezakazuje kúpanie vo verejnom bazéne. Naštudovala som si čo všetko to obnáša, pripadne infekcie. No v týchto teplotách neviem odolať neísť sa kupat. Výsledky mám v poriadku, zaujíma ma či je takáto profilaxia v poriadku: probiotické capik Gynella Flora deň pred kúpanim, počas kúpania tampón senta protect a prezliekanie mokrých plaviek za suché a po kúpaní douzit ostatné probiotické capiky. S mykozami som nikdy problém nemala, cítim sa, že to bude fajn, len stále mám obavy či to nepredstavuje veľké riziko.
  Ďakujem pekne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  verejný bazén obsahuje vo vode chlór, ktorý môže v pošve ovplyvniť mikrobiálne zloženie tým, že vyhubí laktobacila a u žien s krehkou rovnováhou môže dôjsť k premnoženiu kvasiniek.
  Preto sa nemusíte obávať, že získate nejakú infekciu od iných ľudí, maximálne sa Vám premnožia Vaše vlastné kvasinky. Probiotické čípky sú dobrý nápad a určite si kúpanie v bazéne neodopierajte.

 • Genitalny herpes

  , Autor: Ninka22

  Dobrý večer pán doktor, pri pošve sami urobil malý pľuzgier myslim že sa to volá genitalny herpes občas ma svrbi som v 22 tyždny a mám obavy o babetko myslite ze to zmizne samo alebo mam navštíviť svojho gynekológa?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak to máte opakovane, tak by sa naozaj mohlo jednať o genitálny herpes, ak máte prvý krát takýto výsev na vulve, tak je to málopravdepodobné. Bolo by dobré to odlíšiť, pretože ak trpíte herpesom opakovane, mala by ste v poslednom mesiaci brať lieky proti výsevu.

 • Biometria

  , Autor: Zojka

  Dobrý deň.
  Ďakujem za odpoveď, pán doktor.
  Uvedené hodnoty boli namerané dňa 27.7.
  PM som mala 26.2. a TP stanovili na 5.12. podľa UZV v prvom trimestri.
  V závere správy je napísané, že plod je bez morfologických abnormalít, rast plodu v páse normy.

  V doporučení mám napísané: vzhľadom na parameter HC ( -1týždeň, HC…7centil), doporučujem kontrolnú biometriu o 2-3 týždne.
  Myslíte, že odchylka v meraní o jeden týždeň je dôvod na obavy? Keď ostatné parametre boli v poriadku a zodpovedali 21+2, 21+3?
  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  myslím si, že vôbec nie, HC je obvod hlavičky a je závislý veľmi na polohe plodu. jeho meranie je zaťažené istou chybou. Pri opakovanom meraní sa zrejme táto chyba vylúči, preto nie je potrebné sa stresovať.

 • Rozmery

  , Autor: Kika779

  Dobrý deň
  Som po transplantacii obličky. V 28tt tehotenstva. Bola som na kontrole. Babätko nárastlo len 15g za týždeň. A na sone mi vysli nasledovné hodnoty. Minulý týždeň bol obvod bruška väčši ????‍♀️Doktorka mi povedala, ze uvidime o týždeň keďže chodím na rizikovú. Prietoky aj placenta sú vraj v poriadku. Ale keď cítam fóra s menším obvodom bruška tak mám veľký strach. Beriem lieky ako ADVAGRAF,PREDNISON,ANOPYRIN.
  HC 262mm
  AC 207mm ( s týmto ma veľmi vystrašila)
  FL 51
  EFW 936G
  PI UmA 0.98,PI MCA 2.06, UmA PI 0.99, UTA 1sin PI 0.93 bez notchu , UTA 0.87 bez notchu, DV PI 0.97 vlna prítomná.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je chyba, že Vám niekto robí meranie plodu každý týždeň, pretože bežná chyba merania je 3 mm, čo je práve normálny nárast parametrov za 7 dní, čím samozrejme vznikajú nezmysly a zbytočné obavy. Meranie plodu ultrazvukom sa má robiť s odstupom minimálne 14 dní.
  Ako žena po transplantácii obličky určite patríte do starostlivosti rizikovej poradne v najbližšom perinatálnom centre, ak ste z okolia Bratislavy, určite sa môžete prihlásiť aj k nám, do Ružinovskej nemocnice.