Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • alkohol

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den,
  chcela by som sa spýtať,či môže uškodiť mojej dcérke,ak ju dojčím a vypila by som 2dc bieleho vína? Je škodlivé dať si pohár vína každý večer? Dakujem

Podobné otázky

 • Odkedy je dieťa napojené na placentu?

  , Autor: Alis123

  Dobrý den pán doktor, viem ze správna životospráva a obmedzenie alkoholu, fajcenia a podobne je ideálne urobiť uz pri plánovaní tehotenstva a vsak kedy reálne rôzne takéto faktory sa dostávajú k dieťaťu? Zaujímajú ma to predovšetkým kvôli užívaniu liekov. Som v 6tt a potrebujem užívať antibiotiká Suprax no bojím sa, aby sa plod nepoškodil alebo nepotratil, o dieťa sme sa snažili veľmi dlho. Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Suprax sa považuje za bezpečný, hoci v prvom trimestri sa snažíme liekom vyhnúť, pretože v tom čase dochádza k najbúrlivejšiemu množeniu buniek a tvorbe orgánov.
  Ale ak infekcia je väčšou hrozbou, majú sa antibiotiká podať.

 • Banány v tehotenstve

  , Autor: P.........

  Dobrý deň pán doktor zaujímal by ma váš názor ohľadom zjedenie veľkého množstva banánov v tehotenstve. Pretože asi 4 dní som jedla 4 banány a dočítala som sa na internete že veľké množstvo banánov v tehotenstve je zle lebo že banány obsahujú alkohol. Mohlo to nejako uškodiť bábätku ? Alebo čo to mohlo/môže spôsobiť keď sa take veľké množstvo zje každý deň. Odporúčané množstvo na deň sú 2 banány tak sa písalo na internete. A ešte je možné že z banánov by som mala hnačku ? Tehotenskú cukrovku asi nemám keďže mi nič nepovedala moja gynekologička z odberov na cukrovku. A nadváhu tiež nemám. Ďakujem za váš názor a odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  o tom som naozaj nikdy nepočul a ani som to nečítal. Banány sa predsta dávajú deťom od dojčenského veku. Nikde som nenašiel, že by banány obsahovali alkohol vo významnom množstve.
  Banány skôr spôsobujú zácpu než hnačku.

 • Alkohol v tehotenstve

  , Autor: Vanska

  Dobrý deň, otehotnela som neplánovane v obdobi Vianoc. Celé to obodbie som pila alkohol a fajčila cigarety. Na Silvestra toho bolo veľa. Brala som v tom obdobi aj antibiotika. Samozrejme, že hneď, ako som zistila, že som tehotná som so všetkým prestala. Mám preto strašne výčitky a veľmi sa o svoje dieťa bojím. Je dôvod sa obávať?
  Taktiež sa chcem opytat, že ako môže škodiť radler. Už ho samozrejme nepijem ale len nedávno som sa dozvedela, že obsahuje malé množstvo alkoholu. Vždy som si myslela, že birell je úplne bez alkoholu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tehotenstvo by malo byť plánované, ale žiaĺ aj vďaka úplne nedostatočnej sexuálnej výchove až 40% tehotností vzniká nečakane.
  Ak ste s alkoholom a fajčením prestali skoro, tak sa nemusíte obáva´t, že by bolo poškodené. Rovnako radler obsahuje málo alkoholu a riziko je minimálne.

 • Dezinfekcia

  , Autor: Hana_456

  Dobry den pan Dr, mozno divna otazka, ale neda mi to....mozem v tehotenstve pouzit na drobne ranky alpu, resp. nieco na dezinfekciu co obsahuje alkohol?
  predsa ci cez tu ranu, ked tecie krv ten alkohol neprejde k plodu?

  dakujem.

 • Rum v 21tt

  , Autor: Adkapuf

  Dobry den, som na konci 21tt. Boli sme na oslave a mala som jeden kus kolacika vo velkosti tradizneho tortoveho rezu. Korpus bol pokvapkany rumom a na cely korpus siel 1stamprlik rumu. Cize som zjedla len male mnoztvo. Je to v poriadku pre vyvoj plodu?
  Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  myslím, že požitá dávka neprekročila endogénnu produkciu etanolu v tele. Každý z nás si totiž trocha alkoholu produkuje aj sám. Vývoj plodu to neohrozilo určite.