Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • herpes genitalis v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, rada by som sa opytala na herpes genitalis v 1. mesiaci tehotenstva. Herpes sa mi objavil prvy krat zivote a to v 3.tt. Brala som tabletky Herpesin po odporuceni koznej lekarky. O tehotenstve som doposial nevedela. Je tato forma herpesu nebezpecna pre plod na zaciatku tehotenstva? Docitala som sa, ze ak by sa herpes objavil znova pri porode je nutne vykonat cisarsky rez. Dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vhodné by bolo otestovať, či máte protilátky proti herpesu, typu 1 a typu 2. Tieto protilátky Vás chránia pred poškodením plodu, ak ide o úplne prvú infekciu (nemala ste ani herpes na puse) potom je poškodenie plodu možné. Avšak primárny infekt býva veľmi rozsiahly a bolestivý.
  Ak by sa Vám výsev opakoval, potom je vhodné od 36. týždňa až do porodu brať herpesin 3x400 mg denn, aby ste v čase porodu nemala výsev.