Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • odpoveď

  , Autor: bubu2

  dobrý den pan doktor, prosím vyjadrite svoj nazor na moj problem. poslednu menštruaciu som mala 24.7.2009. ked som mala v auguste dostat menzes začala som len špiniť, test bol pozitivny tak som zašla k dr. moj tam nebol a zastupujuci mi predpisal duphaston a ascorutin s tym, že je to už v rukach toho tam. ked sa moj dr. vratil z dovolenky a vyšetril ma, zistil, že mam na krčku maternice polyp. poslal ma do nemocnice, aby mi ten polyp odstranili. v nemocnici pan primar rozhodol, že ten polyp neodstrania, lebo by mohli vyvolať potrat, takže ma hned aj prepustili z nemocnice. vzali ster a z cyto prišli vysledky - nekrotizovany polyp, ale niečo tam ešte podla mojho dr. ostalo, lebo špinenie pretrvavalo. koncom septembra som prvy krat začala krvacať, ale kym som sa na pohotovosti dostala na rad, krvacanie prestalo a dr. konštatoval len slabe ružove špinenie. odvtedy som už nekrvacala až do terajšieho pondelka kedy som zas krvacala a dokonca sa objavili aj zrazeninky krvi (velkost od špendlikovej hlavičky až po velkost nechtu). na druhy den som šla do poradne, kde dr. konštatoval, že dieťa rastie, velkostou zodpoveda 12+1 (podla PM som bola v 12+3), je tam akcia plodu aj srdca a nenachadza tam žiadnu pričinu toho krvacania, nevidel tam ani zvyšky toho polypu. (ktore pred mesiacom tam boli). zistil krv v moči, ktora tam vraj bude kym budem mať tieto problemy. už 2 noci som mala aj neprijemne krče v podbrušku. už na 2 mesiace beriem nepretržite duphaston aj ascorutin. snažim sa myslieť pozitivne, ale predsa len ma to trapi.momentalne mam ružove niekedy hnedaste špinenie. za odpoveď ďakujem

  Odpovedá MUDr Jozef Záhumenský

  Dobrý deň,
  nič iné nemožem skonštatovať, že naozaj je to v rukách tamtoho. Ak je dieťa zdravé, tak aj napriek špineniu a polypu sa nepotratí, ak nie je zdravé, tak sa potratí a možeme robiť čokoľvek. Ale ste už po 12. týždni, tak sa nazdávam, že riziko potratu je už pomerne malé, asi 5%.


  vďaka za odpoveď, žiaľ ešte v tu noc som potratila. takže som bola v tých 5%. :(

Podobné otázky

 • Tep v brusku

  , Autor: Prebaz

  Dobrý deň, som v 22tt+2 dni, cca od konca 4teho a začiatku 5-teho mesiaca pociťujem pri dotyku bruska v brušku svoj vlastný pulz vždy ked ležím na chrbte. Tuto noc som chvíľu po prebudení tento pulz nejako nepociťovala. Tlak som mala 127/66, 66 a po cca 5 minútach bol tlak 110/68,67. Nakolko som prvorodička, mam otázku, ci je v poriadku a fyziologické cítiť a občas aj necítiť svoj pulz v brušku počas tehotenstva pri polohe na chrbte.
  Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  rastom maternice postupne sa prekryje aorta a tep prestanete cítiť, prípadne ak sa aj trocha nahromadí tuk na prednej brušnej stene. Je to normálne.

 • Klobása

  , Autor: Drakaria

  Dobrý deň, zjedla som 4 očká na ktorých bola domáca klobása údená studeným dymom ... mám mať nejaké obavy ? Dá sa zistiť či je všetko ok ?...ďakujem za odpoveď

 • Septolete extra, Jox, Strepfen sprej

  , Autor: Veroniče

  Dobrý deň pán doktor,

  je možné užívať v 26gt. Septolete extra pastilky, Jox a Strepfen sprej na bolesť hrdla? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hoci sa látky z Jox sprayu vstrebávajú málo, v tehotnosti sa neodporúča, pretože nemáme jasné informácie o jeho bezpečnosti.
  Septolete síce tiež nie je overený v tehotnosti, ale v prípade potreby sa môže podávať. Strepfen obsahuje látku podobnú ibalginu a nemal by sa podávať v treťom trimestri, ale v 26. týždni občasné podanie nie je nebezpečné.

 • Funeling

  , Autor: Kika_211

  Dobrý deň pán doktor, veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď k nižšie položenej otázke ohľadom ck33 mm v 28tt a kludoveho režimu. Veľmi ma Vaša odpoveď potešila avšak ešte by som sa chcela opýtať na doplnenie, čo znamená to ,,funeling v dĺžke od 8mm do 4 mm" .
  Ešte raz veľmi pekne ďakujem za Váš čas a za to čo pre nás ženy robíte.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  musel by som vidieť nález na krčku, pretože by sa mala písať čisto funkčná časť krčka.
  Ak ste v okolí BA a chcete druhý názor, prídite v utorok na ambulanciu č. 55 medzi 9.00 a 11.30 na našej poliklinike v Ružinove.
  Ak by bol skrátený krčok, jediná overená liečba je vaginálne podávanie progesteronu.

 • Kľudový režim

  , Autor: Kika_211

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, som v 28 tt a dnes mi lekár oznámil, že musím nabehnúť na kľudový režim. Bola som v takom strese, že som úplne prepočula čo sa vlastne deje. V karte mám však zaznačené tieto termíny: Tv sono CK 33mm, funeling v dĺžke 8mm do 4mm.TAS poloha hlav., postavenie I., placenta ant. Vedeli by ste mi prosím povedať o čo sa vlastne jedná, či to znamená, že sa otváram a či je možnosť, že keď budem teraz mať 2 tyzdne kludovy rezim a užívať magnezium, do ďalšej prehliadky ( mam naplánovanú cervikometriu), že sa to zmení a budem môcť normálnejšie fungovať a sem tam ísť aj do práce? ...Cítim sa úplne v poriadku, brucho mi netvrdne, nemam ani kŕče, pohyby cítim a vytok mam tiez v norme. Veľmi pekne Vam vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kľudový režim neznižuje riziko predčasného pôrodu ani u žien, ktorým naozaj hrozí. Cervikometria 33 mm je v norme a Vy nemáte zvýšené riziko predčasného pôrodu oproti ostatným tehotným. Najlepšie na tom je to, že zrejme predčasne neporodíte (nemáte riziko) ale všetci (asi aj vrátane Vášho lekára) budete presvedčení, že vďaka tomu kľudovému režimu :). Vidím, že aj magnézium ste dostali, tiež nemá vplyv na predčasný pôrod.