Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • nedozreta placenta

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den prajem p. doktor,
  som v 38tt a doktor mi na ultrazvuku povedal ze mam nedozretu placentu, trosku nizsie polozenu a na prednej strane. Zaujimalo by ma ci tu nie je vysoke riziko prenasania.. Ma cas aby dozrela do 40tt?
  A este by ma zaujimalo, ci je dobre ak mi vyskakuje tlak..teda normalne ho zvyknem mat okolo 11O/60 no posledne dni ked mi je tak nejak nie velmi dobre, zistila som ze to je z toho ze mi vystupil tlak napr.na 160/75..treba to nejako riesit? Doktorovi som to nehovorila, neviem ci to je potrebne. Vdaka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  to sú také nezmysly aké som už dlho nepočul. Nedozretá placenta je termín Vášho gynekológa, ktorý si vymyslel, aby vyzeral múdro a vzdelane. Nič také neexistuje. Existuje termín prezretá placenta, to je vtedy ak na ultrazvuku sú vidno biele škvrny v placente, ktoré znamenajú uložený vápnik, tento nález však nemá žiadny význam ak nie je pred 34. týždňom.
  Riziko prenášania nijako s "dozrievaním" placenty nesúvisí, dá sa prenášať aj s "prezretou" placentou a dá sa porodiť predčasne aj s "nezrelou" placentou. Nechápem, prečo sa snažia niektorí kolegovia znepokojovať pacientov.

  Ak máte vyšší tlak je potrebné to riešiť. Problém je, že 160/75 je skor tlak zo stresu, kedy narastá prvý systolický tlak, druhý je v norme. Ak by ste mala druhú hodnotu nad 85 je potrebné ísť k lekárovi.