• nedozreta placenta

    Dobry den prajem p. doktor,
    som v 38tt a doktor mi na ultrazvuku povedal ze mam nedozretu placentu, trosku nizsie polozenu a na prednej strane. Zaujimalo by ma ci tu nie je vysoke riziko prenasania.. Ma cas aby dozrela do 40tt?
    A este by ma zaujimalo, ci je dobre ak mi vyskakuje tlak..teda normalne ho zvyknem mat okolo 11O/60 no posledne dni ked mi je tak nejak nie velmi dobre, zistila som ze to je z toho ze mi vystupil tlak napr.na 160/75..treba to nejako riesit? Doktorovi som to nehovorila, neviem ci to je potrebne. Vdaka

    Dobrý deň,
    to sú také nezmysly aké som už dlho nepočul. Nedozretá placenta je termín Vášho gynekológa, ktorý si vymyslel, aby vyzeral múdro a vzdelane. Nič také neexistuje. Existuje termín prezretá placenta, to je vtedy ak na ultrazvuku sú vidno biele škvrny v placente, ktoré znamenajú uložený vápnik, tento nález však nemá žiadny význam ak nie je pred 34. týždňom.
    Riziko prenášania nijako s "dozrievaním" placenty nesúvisí, dá sa prenášať aj s "prezretou" placentou a dá sa porodiť predčasne aj s "nezrelou" placentou. Nechápem, prečo sa snažia niektorí kolegovia znepokojovať pacientov.

    Ak máte vyšší tlak je potrebné to riešiť. Problém je, že 160/75 je skor tlak zo stresu, kedy narastá prvý systolický tlak, druhý je v norme. Ak by ste mala druhú hodnotu nad 85 je potrebné ísť k lekárovi.