Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • tehotná

  , Autor: verini

  Dobrý deň. Mám 16tt a v posledné dni sa mi stáva, že keď idem na záchod tak si utriem taký malý chuchvalček akoby hlienu.je to svetlej farby. už neviem čo je normálne alebo nie..prepáčte, ale neviem ako to mám opísať..do poradne idem bud. týždeň a ja neviem, kedy stresovať a kedy je to OK..

Podobné otázky

 • Polyoxidonium

  , Autor: 123katka123

  Dobrý deň,
  Na 21. deň cyklu mi bola podaná injekcia lieku polyoxidonium ( predpísaná imunológom). O týždeň na to som zistila, že som tehotná.
  Vzhľadom k tomu, že je na lieku napísané, že je v tehotenstve kontraindikovaný ( nebola som však na to upozornená pred začiatkom liečby), chcela by som sa spýtať či aj jeho podanie v tej fáze cyklu môže negatívne ovplyvniť bábo.
  Momentálme som v 7 týždni.
  Ďakujem za odpoveď.

 • počatie

  , Autor: lola52637

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Poslednú MS som mala 02.11.2023 do 08.11.2023 (7 dni) priemerný cyklus (vypočítaný za 6 mesiacov) mám 31 dni, mala som nechránený pohlavný styk 11.11.2023 (partner A), potom som si našla iného partnera a od 12.11 sme spolu (partner B), momentálne som tehotná v 34+6 podľa MS (termín pôrodu 08.08.2024), ale podľa USG som v 34+3 (termín 11.08) - tento termín mám stanovený aj na základe USG v 1. trimestri (v 7. a 8 tt.) Dokonca mi aj kompozitný vek na morfologickom USG vyšiel o 3 dni menej, podľa mojich výpočtov mi to vychádza že som ovulaciu mala okolo 19.11, preto sa chcem opýtať, či to vychádza, že otcom je partner B, keďže neviem či by spermie z dňa 11.11 vydržali tak dlho. Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade ovulácia môže byť posunutá každým smerom. Takto sa pravdy nedopátrate, pretože hypoteticky môže byť otcom ktorýkoľvek z partnerov.
  Ak Vám záleží na tom, aby ste vedeli, kto je skutočný biologický otec, dajte si spraviť testy otcovstva z krvi, ktoré pomerne presne vylúčia otcovstvo.

 • Norethisteron

  , Autor: Alle9876

  Dobrý deň, po 6 rokoch snaženia som dnes nasla 2 čiarky na teste. Ale problém je taky ze som si chcela posunúť menštruáciu a nevedela som ze som tehotná, brala som 13 tabletiek norethisteron. A už ich mám 10 dni vysadené a ms nikde. Tak som si urobila test a tam toto. Neviem sa ani tešiť. Mam len výčitky voči samej sebe. Poškodila som plod?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  norethisteron nie je ideálny, pretože môže mať vplyv na plod. Takto skoro by však spôsobil potrat, k poškodeniu plodu by dôjsť nemalo. Navštívte gynekologa, nech to pozrie ultrazvukom.

 • Cefzil v skorom štádiu tehotenstva

  , Autor: Romi2302

  Dobrý deň, do teraz som užívala ATB Cefzil 500 na veľmi silný zápal v hrdle, v čase predpísania a užívania liekov som ešte nevedela, že som tehotná. Tehotenský test s pozitívnym výsledkom som si spravila dnes (digitálny s ukazovateľom týždňa 2.-3. tt). Poslednú menštruáciu som mala 1.5. Mohla som užívaním antibiotík v takto skorom štádiu tehotenstva bábätku ublížiť? Zostala mi asi polovica tabletiek z druhého balenia, ale užívanie som prerušila. Vopred ďakujem za odpoved.

 • Dĺžka krcka

  , Autor: Lucka22

  Dobrý deň,

  podľa poslednej MS som tehotná 18+3tt, podľa meraní je plod väčší 20tt.
  Beriem magnezium, nakoľko som pociťovala take ťahavé bolesti. Tie prešli úplne. Včera som bola však na pohotovosti, nakoľko som cítila jemný tlak na konecnik. Pred 2 týždňami mi môj gynekológ ultrazvukom nameral dĺžku krčka 4cm, včera mi namerali 3,3cm. Dali mi progesteron na vkladanie. Avšak pri meraní sa mi veľmi chcelo čurať. Mohlo to mat vplyv na odchýlku merania? Vraj odchýlky sú v meraní bežné. Inak je krčok zatvorený a bolo mi povedané že je to normálny nález.

  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  krčok sa musí merať pri prázdnom močovom mechúri a dlžka 33 mm je normálna dlžka krčka.
  Ak je plod väčší, musí sa poriadne skontrolova´t termín pôrodu podľa prvého ultrazvuku.