Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,164 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • vek rodičky

  , Autor: adotomi

  Dobrý deň pán doktor. Zaujímal by ma Váš názor ako odborníka aký vek ženy považujete z biologického hľadiska pre tehotenstvo ešte OK. Prihliadnuc na všetky riziká. Ide totiž o to, že momentálne si druhé dieťatko dovoliť nemôžme, ale ja by som ho ešte veľmi chcela a neviem koľko času mi ešte ostáva. Dala som si hranicu, že max 35 rokov (po tomto veku by som sa už na to necítila morálne). Myslíte, že je to ešte rozumný vek na tehotenstvo po biologickej stránke (odhliadnuc od toho, že dnes ženy bežne rodia aj v štyridsiatke)? Mám 29 rokov a prvé dieťa som rodila v deň svojich 27. narodenín. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  biologicky je ideálny čas 19-22 rokov.
  Ale v súčasnejd dobe je priemerny vek prvorodičiek 27 rokov a sme na to pripravení a vieme sa s tým popasovať, viac ako vek nás trápi častá obezita, nezdravý životný štýl a neaktivita v tehotnosti.