Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,163 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • otazky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,,mam na vas par otazok. prva otazka : moze sa zena kupat ked je tehotna?ak hej od kedy?
  druha otazka : skodi pritomnost psov pri tehotnej zene?myslim psov ktorych su v byte,
  tretoa otazka : kofein v tehotenstve
  za vasu odpoved vopred dakujem

Podobné otázky

 • Pohyby

  , Autor: Nikuxxx

  Dobrý deň,mám otázky ohľadom pohybov bábätka.Som v 28tt,cítim slabšie pohyby bábätka,niekedy vôbec.Naposledy som cítila pohyby nadránom,potom žiadne.Cca o 10:00 som si dala hroznový cukor,tak sa trochu pohlo,odvtedy zas noč.Zjedla som polovicu bonbonieri,lezala na pravom boku,šťuchala do bruška,ale nič sa nedialo.Teraz neviem či je to ok alebo to riešiť.Poradňu som mala v pondelok,všetko bolo v poriadku.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak sa úplne prestal plod hýbať, bolo by vhodné vyšetrenie, väčšinou sa nič vážne nezistí, ale môže to byť známkou nepohody plodu a šetrenia energiou.

 • Doplnenie otázky

  , Autor: Lenka551

  Ospravedlňujem sa, zabudla som k údajom dodať, že ja aj manžel sme sa narodili s normálnymi mierami 3,5kg. Manžel má 186 cm, ja 166 cm, podľa doktorky môže byť babo menšie z dôvodu mojej chudej postavy, avšak počas tehotenstva som pribrala 15 kg a mam 72 momentálne, čo nie je malo, takže genetikou by to byť nemalo.

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takáto závislosť medzi rastom po pôrode a pred pôrodom nie je úplne dokázaná, skôr sú rasové predpoklady (napríklad aziatky majú o niečo menších novorodencov).

 • Tehotenstvo po missed abort

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Moje prvé tehotenstvo prebehlo v poriadku a bolo ukončené cisárskym rezom v oktobri 2008 kvoli nepostupujúcemu pôrodu (dieťa malo 2x obtočenú pupočnú šnúru okolo krku - narodilo sa zdravé). Druhé tehotenstvo skončilo v januári 2011 v 13. tt ako missed abort - na poradni zistila pani doktorka, že plodu už nebije srdiečko a má dlžku len 1,98 cm. Teraz som opäť tehotná (posledná menštr. bola od 15.04.), takže som v 7. tt. Na poradni u gynekologa som ešte nebola, telefonicky ma objednali až na 15.júna. A s tým súvisia aj moje otázky: Bude toto tretie tehotenstvo posudzované ako rizikové? Nemala som už skôr absolvovať prvú poradňu, keďže som už raz prekonala missed abort? Ako často by som mala chodiť do poradne ku gynekologičke?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  potrat v I. trimestry je bežná záležitosť a nič neznamená, Vaša ďalšia gravidita sa berie ako normálna, a stačí bežná starostlivosť.

 • rtg

  , Autor: arian

  Dobry vecer.

  Prosim Vas je pravda ze rtg v tehotenstve nieje skodlive? Chystam sa na slovensko a som v 15t.t. a chcela by som si dat urobit cely chrup. Mam na mysli nasadenie celokeramickych koruniek. Avsak pri tomto zakroku budemmusiet viackrat podstupit rtg vysetrenie a bude mi podana anesteza- lokalna. Odporucate mi pockat s tym po porode, alebo by to nemal byt problem. Prave koli vysokej kazivosti zubov pocas predoslej gravidity (popri vybornej hyg.) by som chcela mat zuby v poriadku.

  Vopred dakujem za zodpovedanie otazky. S pozdravom Maria.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  netuším rozsah toho výkonu a možné následky. Ale radšej by som s takto veľkým zásahom počkal po porode. Napriek tomu, že RTG chrupu v tehotnosti nie je nebezpečné a ani lokálna anestéza.

 • Tretie tehotenstvo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  mám na Vás zopár otázok. Mám dve deti, ktoré som porodila cisárskym rezom. V budúcnosti by sme s manželom ešte jedno dieťaťko uvítali. Avšak pri druhom pôrode ma pán doktor upozornil, aby som nad tretím dieťaťom už nerozmýšľaľa. Rozprával mi to počas zákroku, čiže na nejaké otázky som v tej chvíli nemala náladu. Avšak z jeho slov som pochopila, že tretie neodporúča kvôli akýmsi zrastom, kvôli ktorým sa mu rana horšie zašívala. Myslíte si, že je niečo také možné? Stretli ste sa už s prípadom, kedy skutočne už tretí cisársky rez nebolo možné vykonať? Ak by som sa rozhodla pre tretie dieťa, je možné predtým urobiť nejaké vyšetrenia, či hrozí prasknutie jazvy a podobne? Ešte mám na Vás jednu otázočku....Tesne predtým, ako som zistila, že som druhýkrát tehotná, bola mi zistená ureuplazma. Keďže som mala nechránený styk, našťastie som nezačala brať lieky hneď a čakala som na menštruáciu. Tá však neprišla, zistila som, že som tehotná a tak som lieky proti ureuplazme doteraz vôbec nebrala. Našťastie tehotenstvo prebehlo bez komplikácií a keďže syn má 7 mesiacov a ja ho stále kojím, tak lieky stále neužívam. Preto sa Vás chcem spýtať, čo si myslíte o užívaní liekov proti ureuplazme, keď nemám žiadne príznaky. Pred otehotnením som síce mavala výtok 2 krát ročne, teraz som ho našťastie nemala už rok a pol. Je podľa Vás nutné užívať tieto lieky? Mohla by som mať v budúcnosti nejaké problémy z neliečenej ureplazmy?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nález som nevidel, ale všetko závisí na tom, ako sa podarila zašiť jazva na maternici. Zrasty po cisárskom reze bývajú, ale nie sú dovodom na to, aby žena nebola znovu tehotná. Ja osobne som sa však nestretol s prípadom, kedy by som nejako striktne zakazoval otehotnenie, snáď iba vtedy ak by bola jazva na maternici pozdľžna (čo sa už v podstate nerobí).
  Čo sa týka ureaplazmy, je v tom dosť chaos, lebo niektorí autori píšu, že nie je nebezpečná, že vlastne može byť normálnou flórou, iní ju doporučujú preliečiť vždy. Bola zistená asociácia s predčasným porodom, ale preventívna liečba je neúčinná.