• Vyziva pri sucasnom dojceni a tehotenstve

    Dobry den!
    Som zdrava 30 rocna zena, mam 14 mesacneho syna, ktoreho dojcim 7-8 krat za 24 hodin. S manzelom planujeme druhe dieta. Podla toho, co som si precitala, nie ste zastancom dojcenia a tehotenstva zaroven, kvoli hormonom zrejme negativne posobiacim na plod. Ukoncit dojcenie planujem, ked bude mat maly 1,5 roka, aj ked som si na strankach laktacnych poradni precitala, ze je dokonca moze dojcit aj obidve deti naraz po porode, ked jedno dieta by malo urceny jeden a druhe druhy prsnik, neplanujem to vsak uskutocnit. Bolo by to az prilis vycerpavajuce.... Moja otazka vsak spociva v tom, ako si mam prisposobit vyzivu, aby bola dostatocna pre syna, plod a aj pre mna? Na co sa mam zamerat? A hlavne ma zaujima, aku hladinu jodu by som mala po 12tt prijimat? Normalne je pri dojceni maximalne 300 mikrogramov, pokial vsak budem tehotna a zaroven budem dojcit, aka ma byt davka? Ide mi o intelektualny vyvoj plodu a aj syna... A co kalcium a ostatne mineraly a vitaminy? Ake davky by som mala zacat prijimat, resp. kde sa dozviem blizsie informacie? Nechcela by som nieco zanedbat.
    Dakujem za odpoved. S pozdravom Dasa Blazekova

    Dobrý deň,
    1. dojčenie je antikoncepcia spoľahlivejšia ako prezervatív, pretože telo sa samozrejme bráni takýmto experimentom, avšak v súčasnosti, kedy sú ženy často nadmerne vyživované, tak z patologických dovodov može dojsť k ovulácii a k tehotnosti, ale ešte raz, je to iba kvoli prejedaniu, normálne sú pri kojení vaječníky v kľude.
    2. vysoký prolaktín može sposobiť potrat v I. trimestry /obrana tela matky/, preto sa hyperprolaktinémia občas lieči aj počas I. trimestra liekmi
    3. nikto nedokázal výhody kojených detí dlhšie ako rok
    4. pri kojení sa vylučuje oxytocín, ktorý teoreticky može sposobiť predčasné kontrakcie (štúdie chýbajú, lebo sú malé súbory matiek)

    Takže ak nechcete nič zanedbať, dohodnite sa so synom, že už nebude kojený a možete znovu otehotnieť.