Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,176 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • cervix score 2-4

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň vážený pán doktor,

  mám 31 rokov a práve začínam 28.tt (prvorodička). Mám za sebou jeden potrat v 8.tt minulý rok.
  Po dnešnej kontrole u lekára som zostala veľmi vyľakaná. Vraj sa mi priveľmi skrátil krčok maternice. Spýtala som sa teda na hodnotu CS a lekár mi vravel, že on CS moc nerieši, ale vraj mám 2-4. Doteraz som mala CS 0. Vraj je vcelku pevný, len priveľmi krátky. Nariadil mi klud na lozku, žiadne civčenie, občasné krátke prechádzky, pravidelnú stolicu a ziaden stres. Vraj ked toto budem dodrziavat, zvládneme to. Musim vraj vydrzať ešte aspoň 10 týždňov. Snažím sa byť kľudná, ale dá sa to po takejto správe?
  Prosím Vás, môžem urobiť pre svoje bábätko ešte niečo viac, ako mi naordinoval lekár? Súhlasíte s jeho vyjadrením? Vsetky testy (krv, moč, sono, glukózový test) mám v poriadku.
  Za Vašu odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.
  Príjemný zvyšok dňa praje
  Maja

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  CS je bllbosť, potreba je zmerať krčok ultrazvukom. Pohmatové vyšetrenie je strašne nepresné a vedie k zbytočnému stresovaniu žien. Takže kontaktujte niekoho, kto Vám spraví cervikometriu a ak bude krčok dlhší ako 25 mm tak predčasne neporodíte.