Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • prietoky, glukózový test

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, práve som sa vrátila z vyšetrenia a som dosť znepokojená. Momentálne som v 30. týždni tehotenstva. Doteraz všetko prebiehalo bez komplikácii, ale dnes si lekárka všimla, že je u mňa vyšší nárast hmotnosti (doteraz som pribrala 15 kg) a to sa naozaj neprežieram a stravujem sa zodpovedne. Odporúčala ma na glukózový test, a ďalej mám vraj zlé placentárne prietoky. Môžete sa mi prosím pozrieť na lekársku správu a vysvetliť tie skratky? Ďakujem pekne.

  o. 29/4 - post. I., KP nožičky, plac. vpredu, nezrelý typ, normohydramnion, RI 0,76, BPD 7,84-30/0, FL 5,67-29/5, TP 1.9.09 - 29/6, tvár bpn, d. končatiny cor 4DS, bránica bpn, MM, žal,+, obličky bpn, pošva čistá, grav. mesiac VIII., normotonus, o.p.p. 142/min.

  Z: Grav.m. VIII., KP
  Patol. RI

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  presne - iatrogénia ako vyšitá.
  Glukozový test je štandardným vyšetrením a robí sa všetkým, bez ohľadu na priberanie. 15 kg nie je žiadna katastrofa.
  V 30: týždni sa nemajú robiť prietoky, nie je to skríningové vyšetrenie ale vyšetrenie indikované na základe iných nálezov. Doktorka Vám nezmerala bruško plodu, čo je 1000x doležitejšie ako prietoky. Tam sa zistí, či je plod ok, či nechudne a nestráda. Až keď sú príznaky zaostávania v raste, potom sa robia prietoky. Okrem toho RI 0.76 je pre 30. týždeň norma.

  Vobec sa nestresujte, ste v poriadku aj Vaše dieťa.
  ach jaj.