Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,233 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • nevoľnosť

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je v poriadku keď som v 26 týždni a mávam časté bolesti žalúdka - nevoľnosť, ako keby som sa prejedla. Môže to byť spôsobené vysokými teplotami vzduchu? V rannom štádiu tehotenstva som žiadnu nevoľnosť nemala a teraz sa obavam či moje zvracanie nemôže bábätku ublížiť. Ďakujem.
  Júlia

Podobné otázky

 • Hlienova zátka alebo mykóza ?

  , Autor: P.........

  Dobry deň dnes som 27+6 týždeň tehotenstva a dnes a včera keď som išla na malú potrebu utrela som sa tak som si všimla na toaletnom papieri taký hustý žltý výtok nebolo toho veľa skôr taká hrčka ako sopeľ alebo neviem k čomu by som to prirovnala. Stalo sa mi to jeden krát včera a jeden krát dnes pri tej malej potrebe. Mám strach či to není hlienova zátka alebo mykóza pretože mykózu som mala už viac krát a pár dni dozadu som mala žltý výtok ako mam zvyčajne pri mykóze tak som si začala vkladať macmiror. A už keď sa stane že ta hlienova zátka odchádza tak sú aj nejaké bolesti alebo niečo že sa blíži pôrod ? Inak pohyby cítim bábätka hýbe sa stále aj cez deň aj cez noc. Akurát mi začalo ešte to že za deň príde niekoľko krát taka nevoľnosť na zvracanie alebo to bude asi tým že som začala 3 trimester. Akurát sa mi stalo túto noc ešte že som nemohla spať, zobudila som sa o druhej v noci a už sa mi nedalo zaspať niekoľko krát mi prišlo zle na zvracanie a občas ma chvíľu zabolí v podbrušku ale to je asi normálne.
  Myslíte že to je hlienova zátka alebo to je len taky obyčajný výtok ? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takýto výtok neznační absolútne nič zlé, ani odchod "hlienovej zátky" by neznamenal hrozbu predčasného pôrodu. Ak máte svrbenie alebo pálenie, kúpte si krém na mykozu, inak to neriešte.

 • Nevolnost

  , Autor: Katka83

  Dobry den pan doktor, som 17tt , ranne nevolnosti mam od zaciatku no
  Dnes sa mi to stale prvy krat, ze som mala silny zavrat pri rannej nevolnosti aj ma hodilo na kolena a z kolien na zem. Mala som silnu slabost v celom tele.Oblial ma neskutocny pot . Par sekund som mala pocit , ze sa mi vypol mozog az ked som si uvedomila, ze som na zemi som sa dvihla, trvalo to par sekund . Bolo to z nevolnosti alebo je lepsie navstivit lekara?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neviem na to odpovedať, ale tzv. ortostatický kolaps (náhle zatočenie hlavy až strata vedomia) je v tehotnosti veľmi častý a je spôsobený poklesom krvného tlaku pre rozšírenie ciev. Ak by sa situácia zopakovala, treba vyhľadať lekára.
  Na ranné nevoľnosti už máme liek, požiadajte svojho gynekologa.

 • Mo-bi dvojičky

  , Autor: 6mili

  Dobrý deň,

  pán doktor, som v 12+3 tt s dvojičkami. Doterajší priebeh tehotenstva bol bez komplikácií, cítim iba nevoľnosť počas celého dňa. V 11+2 mi pani doktorka urobila prvý screening so záverom, že všetko sa vyvíja ako má, deti sú primerané štádiu tehotenstva a žiadna odchýlka nebolo pozorovaná. Doteraz som na kontrolu chodila každé dva týždne, na poslednej návšteve má ale objednala až po mesiaci, keďže všetko doteraz prebiehalo v poriadku. Nie je potrebné dvojičky s jednou placentou sledovať každé dva týždne?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na začiatku tehotnosti nevieme vývoj plodov nijako ovplyvniť, takže ak nemáte vy vysoký tlak, alebo iné ochorenie, stačia kontroly bežne. Dôležité je, aby ste brali železo. Monochoriálne dvojíčky by sa mali od polovice tehotnosti už potom sledovať v poradni pre rizikové tehotné.

 • Krvácanie v 7. týždni

  , Autor: Jakub92

  Dobrý deň, chcel by som poprosiť o vysvetlenie. U mojej ženy sa nasledujúci deň po gynekologickom vyšetrení objavilo krvácanie, krv bola jasne červená, mala znečistené celé nohavičky, nesprevádzali ju žiadne bolesti ani kŕče, ale zintenzívnil sa jej pocit nevoľnosti, nutkanie na zvracanie, bolesť hlavy a silná únava. Na druhý deň krvácanie pretrváva, ale menej. Čo to môže znamenať a ako ďalej treba postupovať? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  môže ísť o náhodu. Ale ak bral kolega pri vyšetrení cytologický ster, tak krvácanie môže byť aj po stere a nijako to neohrozuje tehotenstvo.
  Inak môže ísť aj o hroziaci potrat, ale kým sa manželka necíti dobre, tak zrejme plod žije. Stačí kontrola v poradni podľa objednania.

 • Veľmi silná nevoľnosť

  , Autor: Simina11223344

  Dobrý deň,

  Som v 8tt a mám neskutočné nevoľnosti, na ktoré mi nič nepomáha, som kvôli tomu aj PN, nakoľko vôbec neviem fungovať. Mám pálenie záhy, boli ma žalúdok - neviem sa vyvracať, ťaží ma to všetko, mám spomalene trávenie. Užívam Utrogestan 300 (0-0-1), kvoli spineniu v 6tt. Som zúfalá, myslite si, že si môžem dať Nospu? Pripadne, ak pôjdem na pohotovosť, dajú mi tam niečo? Neviem fungovať, nechuti mi jesť, malo pijem, keďže mi nič nechce žalúdok stráviť a mám miernu zápchu.

  Ďakujem za odpoved