Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Pohyby babatka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor, chcela by som sa spytat ci je v poriadku ked este necitim pohyby v 19+5 tt , som druhorodicka a je pravda, ze mam nadvahu a dost tukovej hmoty na bruchu..moze byt to pricinou..
  dr mi dnes robila usg , babatko sa hybalo, sice skonstatovala, ze je lenivsie , ale pohyby boli..tiez akcia srdiecka..mam strach nakolko vsade citam, ze druhorodicky bezne citia pohyby uz v 18tt..
  moze byt pricinou slabych pohybov nejaka vyvojova chyba babatka? ma to s tym nejaky suvis? dakujem, pekny den.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pociťovanie pohybov je individuálne a o ničom to nevraví. Okrem toho nevieme v 19: týždni stav plodu nijako ovplyvniť, preto sa nestresujte a uvidíte.

Podobné otázky

 • Otvorená pre špic prsta

  , Autor: Smile25

  Dobrý deň prajem. Som prvorodička, v 27. tt a v uplynulých dňoch som pociťovala pohyby bábätka trošku nižšie ako obvykle. Cítila som aj občasné pichnutie v podbrušku a trochu mi tvrdilo bruško, avšak nie výrazne a dlhodobo. Pri návšteve lekára som sa trošku nalakala, pretože povedal, že som otvorená pre špic prsta. Nič viac k tomu nepovedal, iba mi zvýšil dávku magnezia na 3x2 denne. Hrozí mi, ze sa budem ďalej otvárať a predčasný pôrod? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  jediný presný údaj je dlžka krčka meraná ultrazvukom,tieto všeliaké špičky prsta sú nepresné.
  Magnézium tehotenstvo nepredlžuje. Je potrebné Vám zmerať dlžku krčka, ak bude kratší ako 25 mm, je vhodné podanie progesteronu do pošvy.

 • Pomalý rast bábätka v 31.tt

  , Autor: sissi8

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa opýtať, končím 31.tt, pred týždňom som mala poradňu a moje bábätko malo váhu 1500g, čo pani doktorka ohodnotila na daný týždeň ako úplne v poriadku a v norme. Dnes som mala po 6 dňoch veľký usg v 3. trimestri a náš synček mal 1540g. Všetko je vraj v najlepšom poriadku, bábätku sa v brušku darí, mňa ale trošku znepokojuje tento malý rozdiel. Je to normálne, že bábätko nepriberá? Všade sa uvádza, že by to malo byť okolo 100-150g za týždeň v poslednom trimestri. Posledné dni aj veľmi málo cítim pohyby bábätka v porovnaní s tým, čo som cítila doteraz, čo je ale zrejme spôsobené aj inou polohou bábätka (je otočený zadočkom). Ďakujem!

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nemá sa merať plod skôr ako po 14 dňoch, lebo meranie má určitú chybovosť a ak sa robí často spadá to do odchýlky merania. Nerozumiem takémuto častému ultrazvukovému vyšetrovaniu.

 • Bolesti brucha v tehotenstve

  , Autor: BerGab

  Dobrý deň, chcem sa opýtať ma Váš názor. Som v 19t. a už približne mesiac mam bolesti podbruška. Bolesť prevláda ale hlavne na prvej strane. Niesu to menštruačné bolesti skôr by som povedala že mi pripomínajú ovulaciu alebo zapal mocoveho mechura. Je to pichľavá bolesť. Bola som aj na sone brucha v nemocnici ale tam je všetko v poriadku. Našli tam jedine malé množstvo tekutiny okolo tenkého čreva. Doktor ale povedal, že z toho ma brucho bolieť nemôže. Gynekológ ma dôkladnejšie vyšetril aj z vnútra. Vaječníky mam v poriadku sú čisté. Nič tam nenašiel čo by mi mohlo spôsobovať bolesť. Mam na krčku polip ale z toho asi tiež nemozem mať bolesti. Z výteru sa zistilo, že mám streptokoka B. a neskor sa zistilo aj že mám enterokoka. Užívam momentálne tabletky na vkladanie fluomizin.
  Moja otázka znie z čoho môžu byť tie bolesti? A druha otázka: Neublížim bábätku tým, že sa stále musím vaginálne liečiť?

  Dostala som dnes trochu strach lebo po užití prvej tabletky fluomizinu dnes necítim pohyby bábätka. Možno to s liekmi vôbec nesúvisí ale mam o bábätko strach. Ak by bábätko nebolo v poriadku mala by som nejaké iné príznaky?

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  streptokok aj enterokok môžu byť normálnou súčasťou pošvovej flory a neliečia sa, pokiaľ nemáte výtok a pálenie pošvy.
  Bolesti môže spôsobovať veľa príčin, nielen pôrodníckych, ale aj urologických (hromadenie moču v močovode), chirurgických (črevné zápaly) alebo aj ortopedických - porucha postoja. Rovnako môžu bolieť aj rozšírené žily v okolí maternice.
  Stav plodu s tým zrejme nesúvisí.

 • Ťažkosti v tehotenstve

  , Autor: Majusik98

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som sa od Vás poradiť ohľadne môjho zdravotného stavu, nakoľko moj lekár má momentálne dovolenku.
  Som v 24tt, pohyby bábätka som začala cítiť v 20tt, avsak za asi posledný týždeň som odsledovsla že bábätko cítim menej, zo začiatku som ho cítila vždy len vecer keď som sla spať, postupn vždy keď som si aj cez deň kvôli zavratom ľahla tak sa mrvilo a kopkalo. Za posledný týždne som spozorovala asi 3 dni že som ho necítila vôbec, a posledné dni ho cítim úplne máličko a tak akoby tlmene, že to nie sú také silne pohyby alebo apson ja ich neregistrujem také silne ako predtým. Chcem sa opýtať či to je v poriadku že keď bolo vždy aktívnejšie sa zrazu hýbe menej a cítim ho slabšie alebo niekedy deň, deň a pol vôbec.
  Tiež by som sa ešte chcela opýtať na bolestivé ťahanie brucha, ktoré je asi spojené s naťahovanim a rastom maternice, avsak v priebehu posledného mesiaca aj po kratšej prechádzke alebo po napríklad povysavani domu ma brucho ťahá často a hneď, vlstne som si to už odpozorovala ze po akejkoľvek fyzickej námahe aj slbsej ma to začne ťahať a tvrdnut mi brucho. Niekedy keď sa v noci otáčal na bok na to na pravej strane ťahá aj tak akoby do kŕču.
  A poslednú otázku čo mám je tvrdnutie brucha, ktoré som častejšie spozorovala teraz ako mi zacal 6mesiac, ako som spomínala mi stvrdne aj po upratovaní alebo prechádzke alebo keď oddychujem a ležím na chrbte s vylozenymi alebo aj nevylozenimi nohami, tak mi stvrdne a musím sa otočiť na bok, nedeľu som dokonca spozorovala že mi za hodinu stvrdlo 3x počas oddychu, je to prosím Vás v poriadku alebo to môže byt niečo vážne? Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pociťovanie pohybov plodu sa môže meniť, závisí aj na jeho polohe a iných okolnostiach. V 24. týždni sa nedá nič robiť, treba počkať ako sa situácia bude vyvíjať, aj keby bol nejaký problém, riešiť sa nedá. Uvidíte na ďalšej kontrole.
  Lekár Vám bude merať aj dlžku krčka ultrazvukom, ak nebude skrátený, tak uvedené problémy neznamenajú žiadne ohrozenia a netreba sa stresovať.

 • Pichanie v podbrušku 29tt

  , Autor: Baja776

  Dobrý deň prajem. Pán doktor momentálne som v 29tt a od včera pociťujem výrazné pichanie dole v podbrušku (niekedy to smeruje aj k pupku),ktoré ma obmedzuje pri veškerom pohybe. Každý jeden krok je pre mňa nesmierne bolestivý. Bolesti ustúpia iba keď si ľahnem. Užívam 1-2x denne Magnezium citrate. Podobná situácia bola cca 2 týždne dozadu, bolesti po 2-3 dňoch zmizli ale teraz je pichanie v podrušku výraznejšie. Pohyby bábätka cítim pravidelne, avšak na poslednej poradni 22.6 som mala placentu uloženu nižsie 1,5cm od bránka. Chcem sa teda informovať, či môže byť toto dovôd tak silného pichania v podbrušku a či treba vyhľadať lekarsku pomoc skôr, poradňu mam o týždeň. Za odpoveď ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vyzerá to na bolesti v spone - symfýze, vpredu sa spájajú obe kosti lonové chrupavkou a vplyvom tehotenských hormónov môže dôjsť k rozvolneniu tejto chrupavky, pri chôdzi sa potom trocha trú tie kosti o seba, čo pacientky popisujú ako pichavé intenzívne bolesti. Napríklad pri vstávaní z postele sa to často zhoršuje. Pomôcť môže tehotenský pás, ktorý spevní panvový kruh.