Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • plodova voda

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,idem vas poprosiť o radu.Som v 24tt a 2 tyždne ležim v nemocnici,lebo mi stale odteka voda a mam jej vraj malo.Primar mi povedal,že som mala v tele infekciu a musime(nerozumiem sa tomu a hanbila som sa opytať,ked som sa konečne odvažila,tak mi odpovedal tak,že som ničomu nerozumela,alebo sa akurat ponahlal preč)počkať do 24tt a potom ma prevezu do KE,tam maju šancu babo zachraniť.Na každej vizite mi povedia niečo ine.Teraz mi primar povedal,že to asi ukončime?Iny doktor mi povedal,že si mam pýtať niečo na tvorenie plodovej vody alebo mam žiadať o prevoz do KE,že v tejto nemocnici mi nepomôžu.Sestričky mi nukaju lieky na ukludnenie,ale ja by som chcela len vedieť aka je šanca pre moje dieťa a či primar postupuje spravne. Prosim o vaš nazor.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  predčasný odtok plodovej vody takto skoro je veľmi závažný problém.
  Nič iné neostáva iba sledovať, či sa nezačína zápal, či plod žije. Šanca na záchranu dieťaťa je veľmi malá, ale je reálna. Bolo by potrebné, po dovršení 24. týždňa Vás preložiť do perinatálneho centra, vhodné sú aj Košice.
  Žiadne lieky vodu nedotvoria, ak sa diera v blanách nezacelí, tak voda bude odtekať ďalej a prognóza nie je dobrá. Držím palce.

Podobné otázky

 • Unik plodovej vody

  , Autor: Dusana_11

  Dobrý deň, možno úplne hlúpa otázka???????? ale ako spoznám prípadný únik plodovej vody? Opíšem situáciu:Dnes sme šli na kúpalisko a po ceste som mala už plavky a pokiaľ sme tam došli už som mala malý mokrý fliačik na kraťasoch. A plavky viac prepúšťajú. Tam som mala mokrý fľak tiež.Nekúpala som sa a mala som so sebou náhodou aj vložku tak som si ju založila keby čo. No tak 3-4 hodiny od toho a vložka úplne suchá???????? mám podozrenie, že išlo skôr o únik moču (aj mi to tak páchlo ale tak nikdy človek nevie) alebo teda mala som tú noc predtým aj preventívne čípok probiotiká Gynimun a to vyteká niekedy aj počas celého druhého dňa.Otázka je- keby mi unikala po kvapkách plodová voda, vložka by bola asi aj tak časom úplne mokrá či? Nevsiakla by proste plodovu vodu uplne dovnutra. Asi by nebolo možné, že uniklo kúsok raz a potom už vôbec nič…. Lebo nechala som si vložku stále preventívne aj na noc a proste stále je uplne suchá ked po nej prejdem prstom. Len mi to vŕta hlavou???? kebyze aj chcem ist na pohotovost nechat to skontrolovat, tak nemam co????
  Resp. Vie kusok vody odtiecť a už neodtečie? Ohrozuje to nejako tehotenstvo ? Vždy som si myslela, že ak raz unikne, postupne bude unikať, keďže je plodový vak porušený. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  plodová voda uniká po "kvapkách" veľmi zriedka, a takmer vždy keď sa takéto niečo objaví je to moč alebo pošvový sekrét. Plodovej vody je v termíne pôrodu až liter a uníká väčšinou celá naraz. Ak máte suché vložky, nie je potrebné zaťažovať pohotovosť zbytočným vyšetrením, aj tak by sa nič neobjavilo.

 • poloha

  , Autor: Dusty128

  Dibrý deň pán doktor, chcela som sa opýtať na výsledky z dnešného screeningu. Gestačný vek podľa PM 30+6. Neviem si vysvetliť nič z týchto záznamov ako je postavenie, placenta gr. II a či je v norme a merania umbilicalis a cerebri media.
  Poloha plodu: pozdĺžná, hlavičkou, postavenie II.
  Placenta: predná stena, gr. II
  Plodová voda: normohydramnion
  Morfológia plodu: situs viscerum solitus, plod bez viditeľných anomálií
  BPD:73,57mm
  FOD:93.85mm
  HC:277,63mm
  AC:268,10mm
  HL:51.95mm
  FL:59.02mm
  TCD:36.05mm
  Odhad hmotnosti plodu: 1623g
  RI a umbilicalis:0.67, RI a. cerebri media:0.85
  Rast plodu: primeraný, proporný.
  Som diabetička, tak snáď sú tieto výsledky úspokojivé.
  Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  dieťa pri vyšetrení bolo hlavičkou dole a malo chrbátik u Vás vpravo (úplne normálne), plod nemal žiadne viditeľné vývojové chyby, rozmery Vám musí zhodnotiť Váš lekár podľa používanej tabuľky, Odhad váhy je normálny a prietoky v cievach sú tiež normálne.
  Ako diabetička by ste mali mať meranie plodu približne á 14 dní, aby sa zistil prípadne skorý nadmerný rast a upravili dávky inzulínu.

 • Žltý výtok

  , Autor: Abc

  Dobrý deň, som v 13tt a posledný týždeň mam stále mokro na gackoch a sem tam aj taky žltý výtok. Nemám ani pálenie, ani zápal, ani svrbenie. Je to ok? Možno skoro na tauto otázku, ale...Nemôže to byť plodová voda?

 • Vyvolanie pôrodu

  , Autor: Majusik98

  Dobrý deň pán doktor, chcem sa Vás opýtať na názor. Momentálne som 38+2, a som otvorená na 5-6cm, ešte som doma nie som v nemocnici ale moj doktor minpovedal že to bude rýchly pôrod tým že aj bábätko bude mať do 3 kg od by mi praskla voda by som nemusela stihnúť docestovat do pôrodnice nakoľko to mám z domu cca 40min autom. Navrhol mi že ak nechcem riskovať mám sa tento týždeň zastaviť v pôrodnici na podanie infúzie aby mi tak praskla voda a mohla by som porodiť. Zvažujem že radšej aj pôjdem nakoľko mám fakt stres aby som stihla prísť do pôrodnice, nakoľko mi povedal že keď mi praskne voda je dosť možné že jemu rovno vyjde hlavička keďže už teraz mu dosť tlači nadol, len sa chcem opýtať že to mi vlastne podajú oxytocín? A cca do koľko by mi mala prasknúť voda aspoň orientačne? Že praskne pomocou oxytocínu sama alebo ocytocin bude lm aby som sa otvorila na 8-10 cm a vodu budú musieť prasknúť? Keďže hlavičkou už dosť tlači nadol že vlastne mu už akoby trčí tak vodu asi prasknúť nebudú môcť ci? A myslite že môžu nastať nejaké komplikácie? Že by pôrod mohol prebiehat dlho a podobne? Dakujem za vás názor a radu :)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  záleží na tom, či sa jedná o prvý pôrod, a či je hrdlo úplne spotrebované.
  Ak ste viacrodička, naozaj je reálny veľmi rýchly pôrod aj s tým, že nestithnete prísť do pôrodnice. Ale ak ste prvorodička, je takto rýchly pôrod málo pravdepodobný, okrem toho záleží aj na tom, či je krčok vyhladený a či je bránka poddajná.
  Osobne by som neodporúčal vyvolanie pôrodu pred 39+0.
  Ak by sa mal pôrod vyvolávať, prvé opatrenie by malo byť umelé pretrhnutie vaku blán aby Vám odtiekla plodová voda a pôrod by mohol začať aj samovoľne bez liekov.

 • Pôrod

  , Autor: Miminkuska

  Dobrý deň pán doktor,

  chcela by som sa Vás opýtať na pár otázok. Na začiatku som momentálne v 38tt (konkrétne 37+3), v piatok na poradni mi moj gynekológ povedal, že som otvorená už na 4cm. Chcela by som sa opýtať podľa Vašej praxe a skúsenosti, kedy alebo skôr pri akom náleze musím byt otvorená keď sa bude predpokladať že mi odtečie/praskne plodová voda, a koľko predpokladáte že môžem takto vydržať, kým začnem rodiť. A tiež mi lekár povedal že tým že som aj ja chudá aj moje bábätko je menšie (2,5kg) nakoľko ani nemám veľké bruško, tak mi povedal že to vyzerá na krásny rychly pôrod. Viete mi povedať na základe čoho sú takéto predpoklady? :) a tiež že, čo v tomto prípade môže predstavovať pojem “rýchly pôrod”, aké časové rozmedzie, vopred Vám dakujem za objasnenie. :)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na to sa nedá odpovedať, nález na 4 cm je naozaj pokročilý ale závisí aj na tom, či je hrdlo úplné skrátené.
  Malý plod treba overi´t, či je to iba kvôli genetike, alebo nefunguje správne placenta. Ja takéto prognozy o rýchlom pôrode nemám rád, pretože každý pôrod je iný.